Zapomenutí hrdinové - ,,Zpívající mstitel" Anderson likvidoval kulometná hnízda a pobrukoval si do rytmu

Zapomenutí hrdinové - ,,Zpívající mstitel&quote; Anderson likvidoval kulometná hnízda a pobrukoval si do rytmu
Autor: Wikipedia|Popisek: Charles Anderson
05 / 01 / 2020, 17:00

Charles Anderson, rodák z Jižní Afriky nositel Viktoriina kříže a válečný hrdina, má na kontě několik ,,drzých" kousků na bojišti. Při jednom z nich dokázal sám zničit dvě kulometná hnízda pistolí a několika granáty. A co je možná zajímavější, jeho akci doprovázel zpěv.

Charles Anderson patří mezi ty méně známé hrdiny, i když bojoval ve dvou světových válkách a byl oceněn řadou vyznamenání za osobní statečnost. Rodák z Jižní Afriky měl rovněž velmi barvitý a zajímavý život. Narodil se v roce 1897 v Kapském městě skotským rodičům a vzdělání nabyl v Keni a Velké Británii, po první světové válce, kde byl nasazen v rámci kampaně ve východní Africe, původně pracoval jako farmář v Nairobi, tam se stačil v roce 1931 oženil s Australankou Edith Toutovou. Poté se pár usadil v Austrálii.

Když zanedlouho však vypukla druhá světová válka a Anderson, musel narukovat znovu. V únoru 1941 byl vyslán do Britského Malajska, kde musel svádět boje s Japonci, kteří do kolonie vyslaly své invazní jednotky. Anderson nejenže bojoval, ale také cvičil obránce Malajska, mezi nimiž byli Indové či Australané. Anderson tak názorně ukázal svým spolubojovníkům, jak ,,správně" zacházet s bajonetem, či jak zastřelit nepřítele rychle na krátkou vzdálenost. Tyto schopnosti však nezabránily tomu, že nakonec strategický důležitý Singapur padl a Anderson se musel se svou jednotkou z Malajského poloostrova postupně stáhnout.

To na druhou stranu neznamenalo konec bojů, protože Anderson se angažoval v bojích u řeky Muar v lednu 1942. Zdejší podmínky Andersonovi a dalším vůbec nanahrávaly, protože Japonci útočili také ze vzduchu, navíc se napodařilo dosáhnout spojenecké linie u malajského města Parit Sulong. Zde se však Anderson vytasil se svým,,majstrštykem", když prokázal velký kus válečného hrdinství.

V jedné z bitev vedl přímo frenetický útok proti nepříteli a dokázal sám zničit dvě kulometná hnízda pistolí a několika granáty. Při této akci si dokonce zpíval píseň ,,Waltzing Matilda". Anderson si pak vyřizoval účty s horlivými Japonci v několika dalších krvavých ,,bajonetových" soubojích. Jeho schopnosti však nezabránily tomu, že se dostal v roce 1942 do zajetí, kde strávil další tři válečné roky. Na konci války pak byl Anderson repatriován do Austrálie.

Po válce Anderson zamířil možná poněkud překvapivě do politiky. V roce 1949 získal mandát v australské Sněmovně reprezentantů a v politice setrval po mnoha peripetiích do roku 1961. Přesunul se následně do Canberry, kde v roce 1988 ve vysokém věku 91 let umírá. Anderson se řadí k jednomu z nejstatečnějších vojáků, který však není širší veřejnosti příliš znám. Přitom byl oceněn řadou vyznamenání, například Viktoriiným křížem, Vojenským křížem, Britskou válečnou medailí či Pacifickou hvězdou.

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace