Zářez, který se počítal. Německá ponorka jako záhuba francouzského predreadnoughtu

Zářez, který se počítal. Německá ponorka jako záhuba francouzského predreadnoughtu
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Predreadnought Danton
23 / 05 / 2022, 10:00

Danton byl predreadnoughtem ze stejnojmenné třídy. Na plavidlo si počíhala v roce 1917 německá ponorka U-64.

I když představovaly predreadnoughty třídy Danton výraznější vylepšení schopností na rozdíl od předchozí třídy Liberté ve výzbroji či výtlaku, pravdou je, že byly v době vzniku předstiženy nastupujícími dreadnoughty, bitevními loděmi především s větším množstvím těžkých děl v pancéřových věžích. Ve třídě Danton bylo postaveno mezi lety 1907-19011 dalších 5 jednotek - Condorcet, Diderot, Mirabeau, Voltaire a Vergniaud.

Délka Dantonu činila 146,6 m, výtlak mělo plavidlo 18 754 tun. Loď poháněly čtyři Parsonsovy parní turbíny o výkonu 16 800 kW s 26 kotly Belleville, a Danton byl první válečnou lodí, která používala turbínový pohon. Plavidlo mohlo dosáhnout rychlosti 19,25 uzlů (35,7 km/h).

Hlavní baterie Dantonu byla vyzbrojena čtyřmi 12palcovými kanony ráže 305 mm, sekundární baterie pak 12 kanony ráže 240 ve dvojitých věžích. Proti torpédovým člunům bylo určených 16 menších kanonů ráže 75 mm a 10 kanonů ráže 47 mm. Součástí výzbroje Dantonu byly i dva torpédomety ráže 457 mm.

Danton byl spuštěn na vodu v roce 1909 a o dva roky později zařazen do služby. V roce 1911 byla loď poslána do Velké Británie na počest korunovace krále Jiřího V. Během první světové války Danton sloužil ve Středozemním moři. O rok později později postihla plavidlo nehoda, když došlo k výbuchu v jedné z dělových věží.

Danton byl zařazen do eskadry společně se svými pěti sesterskými loděmi. Eskadu doplnily v roce 1913 ještě dreadnoughty Courbet a Jean Bart. Predreadnought byl přidělen jako doprovod lodí přepravujících francouzské vojáky ze severní Afriky a zásobovacích plavidel a měl je chránit před přítomností německých válečných lodí.

To se však nakonec nepodařilo a osud Dantonu se naplnil 19. března 1917. Plavidlo se vracelo z Toulonu a připravovalo se na plavbu na ostrov Korfu, aby se zde připojilo ke spojenecké blokádě Otrantského průlivu. Predreadnought měl na palubě více členů posádky než obvykle. Francouzské plavidlo se dostalo do hledáčku německé ponorky U-64, které velel Robert Moraht, jenž dal příkaz k potopení Dantonu.

Danton klesl na dno za 45 minut a stáhl pod hladinu 296 mužů včetně kapitána Delage. 806 členů posádky katastrofu přežilo a zachránil je torpédoborec Massue a další hlídkové lodě. Massue zaútočil ještě na U-64 hlubinnými pumami, ale německé ponorce se podařilo nakonec vyváznout.

 

Zdroj: history.net

 

Tagy článku