Zarytého nacistu Rudela chtěli Američané okrást o vyznamenání od Adolfa Hitlera

Zarytého nacistu Rudela chtěli Američané okrást o vyznamenání od Adolfa Hitlera
Autor: CC BY-SA 3.0 de|Popisek: Rudelova Stuka
19 / 02 / 2020, 16:00

Hitlerův voják číslo 1, jediný držitel speciálního Rytířského kříže se zlatými dubovými ratolestmi, meči a brilianty a přesvědčený nacista. To bylo letecké supereso Hans-Ulrich Rudel.

Letec, na kterého vypsal Stalin speciální odměnu, zlikvidoval za války 519 tanků, bitevní loď Marat, 2 křižníky, torpédoborec, 70 dalších plavidel, 4 obrněné vlaky. Mimo to sestřelil 9 nepřátelských strojů.

Bitevní loď Marat

Když se válka blížila ke konci, ocitl se Rudel se zbytky eskadry Immelmann 2. dubna 1945 na Českolipsku a odtud se také po kapitulaci Německa vydal 8. května vzdát se na letiště v německém Kitzingenu, které bylo již obsazeno Američany. Na Sověty rozhodně čekat nehodlal a navíc potřeboval díky svým zraněním lékaře. Směrem k Američanům se vydávají na svůj poslední let 3 Stuky Ju-87 a 4 FW-190.

Na letišti je vidět velké množství amerických vojáků, kteří při poznání černých křížů na letadlech padají k zemi. Jejich vlastní letouny se totiž neozbrojené formují k slavnostnímu průletu nad základnou. Němci mají od Rudela příkaz stroje při přistání co nejvíce poničit a 6 strojů včetně Rudelovy Stuky končí na břiše s uraženým podvozkem. Pouze jediný stroj přistává jako podle učebnice, jeho pilot veze ve svém stroji Focke Wulf svou dívku, kterou nechtěl nechat na pospas postupujícím sovětským vojákům.

Rudel ve své knize Navzdory líčí, jak mu okamžitě po přistání chtěl jeden ,,Amík" strhnout z hrudi zlaté dubové ratolesti, a až zásah důstojníků zabrání jeho okradení. V noci ale Rudel přichází o všechny své věci včetně letové knihy a dokonce i náhradní dřevěné nohy.

 

Zdroj: Hans-Ulrich Rudel, Trotzdem

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace