Autor fotografie: CC BY-SA 3.0 de|Popisek: Adolf Hitler
Nacistický diktátor Adolf Hitler se štěstím v řadě případů unikl smrti, když mu někdo usiloval o život. A dokázal přelstít smrt i v případě, kdy si na něho počíhal generálmajor Rudolf Von Gersdorff.
Jak známo, na nacistického diktátora Adolfa Hitlera, bylo spácháno během jeho krutovlády několik desítek atentátů. Hitler však všechny přežil, někdy měl často i neuvěřitelné štěstí, což přikládal ,,prozřetelnosti", která jej měla chránit. Od smrti jednoho z největších diktátorů historie, která měla urychlit pokud možno konec války, jej mnohdy dělily jen minuty.
Dalším z řady pokusů, i když ne úplně známých, pak byl atentát, který se měl uskutečnit v březnu 1943. Generálmajor Henning von Tresckow z kruhu protihitlerovských vzbouřenců vyslal do akce generálmajora Rudolfa Gersdorffa, který měl na starosti zpravodajské úkoly a spolupráci s Abwehrem, který vedl admirál Wilhelm Canaris. Jaké bylo pozadí plánu, který měl už konečně vyjít? Spiklenecká skupina počítala s Hitlerovou návštěvou ukořistěných sovětských zbraní, které měly být vystaveny v budově Zeughaus (dnešním muzeu) na známém berlínském bulváru Unter den Linden. Návštěva byla nachystána na 21. 3. 1943.
Kruh lidí, kteří plánovali Hitlera zlikvidovat, nechtěl ponechat nic náhodě a pečlivě se na akci připravil. Plán měl proběhnout takto: Po příjezdu Hitlera do berlínské budovy Zeughaus se měl diktátora ,,ujmout" právě Gersdorff, který ho měl doprovázet a sehrát zde úlohu experta na zbraně a poskytnout ke každé z nich potřebný výklad. Gersdorff měl mít v kritický den atentátu k dispozici dvě ukryté časované nálože. Byly nastavené na 10 minut, pak měly vybuchnout.
Časované bomby si už ostatně vyzkoušel v roce 1942, zda jsou funkční a mohly by tedy sprovodit nacistického diktátora ze světa. Gersdorff tedy načasoval nálože, které v kritický okamžik ,,odborného výkladu" měly vybuchnout a usmrtit jak Hitlera, tak samotného Gersdorffa. Ten počítal s tím, že tentokrát už bude Hitler konečně sprovozen ze světa.
Nikdo ovšem netušil, že plán dopadne stejně jako několik desítek atentátů předtím, Když totiž Hitler dorazil na výstavu, počítal s tím, že se zdrží opravdu jen krátce, necelých deset minut. A to bylo pro účely celé akce málo. Gersdorff a další však očekávali, že nacistický diktátor pobyde na místě mnohem déle. Hitler však opustil vernisáž spěšně už zhruba po 8 minutách, a vzhledem k tomu, že nálože byly načasovány na 10 minut, atentát selhal na celé čáře. Zklamaný Gersdorff tak byl nucen narychlo zlikvidovat improvizovaně nálože na toaletě.
Další atentát na Hitlera tak nevyšel, ale Gersdorff měl štěstí, že nakonec nebyl odhalen, i když se gestapo samozřejmě snažilo vypátrat původce atentátu. Naopak generál zůstal nadále angažován v opozičních kruzích, namířených proti Hitlerovi a jeho nohsledům. Zemřel až v roce 1980, 35 let po skončení druhé světové války.
Zdroj: history.com