Málo známá fakta z útoku na Pearl Harbor, o kterých možná nevíte

Málo známá fakta z útoku na Pearl Harbor, o kterých možná nevíte
Popisek: Záchrana živých z USS West Virginia
07 / 12 / 2018, 16:00

7. prosince 1941, zaútočilo Japonské císářské námořnictvo na tichomořskou základnu USA v Pearl Harbor.

Tento útok donutil USA vstoupit do druhé světové války. Přinášíme vám proto několik méně známých faktů z tohoto útoku. Den útoku na Pearl Harbor, označují dodnes Američané za „den, který navždy zůstane ,,dnem hanby“.

1. I když byly USA oficiálně založené 4. července 1776, jejich skutečný zrod můžeme s nadsázkou datovat právě rokem v 1941. Do té doby praktikovaly USA politiku izolacionismu a neměly příliš velký zájem o to, co se děje v zahraničí (kromě zapojení se do první světové války). USA se držely toho že Atlantský oceán a Pacifik je ochráni před potenciálním útokem. Pearl Harbor však tuto iluzi vyvrátil.

2. Americko-japonské vztahy se horšily již od roku 1930. To byl hlavní důvod, proč tichomořská flotila byla umístěná na Havaji. Japonsko chtělo vyvolat válku s USA. Isoroku Jamamoto však tvrdil, že pokud bude válka bude trvat více než rok, Japonsko ji prohraje. 

3. V září 1931 japonská armáda napadla Mandžusko bez souhlasu vlády. Tokio tuto invazi schválilo až v okamžiku, kdy proběhla úspěšně. Japonská vláda se tak stala vlastně ,,rukojmím armády.'' Při bombardování Pearl Harbor však vítězství bylo nevyhnutelné, protože japonští politikové se ponořili do snů o rasové a duchovní nadřazenosti.

4. Celý letecký útok trval jen 90 minut.

5. 6 z 8 potopených lodí v přístavu bylo opravených a použitých v druhé světové válce.

6. Zenij Abe, pilot, který se podílel na leteckém útoku na Pearl Harbor, nevěděl, že jeho země oficiálně nevyhlásila USA válku. Tuto skutečnosť zjistil, když už válka skončila. Nedokázal však žít s pocitem viny, a společně s dalšími přeživšími, jež se podíleli na útoku, napsal omluvný dopis, který přinesli na Havaj k 50. výročí útoku.

psali jsme: Japonský premiér navštíví Pearl Harbor, omlouvat se za útok ale nebude

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroje: Pacificwarbirds, Warhistoryonline.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace