Málo známá fakta z útoku na Pearl Harbor, o kterých možná nevíte

Málo známá fakta z útoku na Pearl Harbor, o kterých možná nevíte
Popisek: Záchrana živých z USS West Virginia
07 / 12 / 2019, 10:00

7. prosince 1941, zaútočilo Japonské císářské námořnictvo na tichomořskou základnu USA v Pearl Harbor.

Útok na Pearl Harbor byl nečekaný úder japonského námořnictva proti americké námořní základně v Pearl Harboru na Havajských ostrovech 7. prosince 1941. Cílem akce bylo vyřadit americké Tichomořské loďstvo v úvodu útoku Japonského císařství do zámořských území Spojeného království, Nizozemského království a USA.

Na americké základně bylo potopeno nebo poškozeno všech osm bitevních lodí kotvících v přístavu, ale jen USS Arizona a USS Oklahoma byly odepsány jako totální ztráta. Celkem přišlo o život 2 402 mužů a 1 282 jich bylo zraněno. Japonci ztratili 29 letadel a pět miniponorek, 65 námořníků a letců bylo zabito nebo zraněno, jeden japonský námořník byl zajat.

pearl harbor attack 6

Tento útok donutil USA vstoupit do druhé světové války. Přinášíme vám proto několik méně známých faktů z tohoto útoku. Den útoku na Pearl Harbor, označují dodnes Američané za „den, který navždy zůstane ,,dnem hanby“.

1. I když byly USA oficiálně založené 4. července 1776, jejich skutečný zrod můžeme s nadsázkou datovat právě rokem v 1941. Do té doby praktikovaly USA politiku izolacionismu a neměly příliš velký zájem o to, co se děje v zahraničí (kromě zapojení se do první světové války). USA se držely toho že Atlantský oceán a Pacifik je ochráni před potenciálním útokem. Pearl Harbor však tuto iluzi vyvrátil.

2. Americko-japonské vztahy se horšily již od roku 1930. To byl hlavní důvod, proč tichomořská flotila byla umístěná na Havaji. Japonsko chtělo vyvolat válku s USA. Isoroku Jamamoto však tvrdil, že pokud bude válka bude trvat více než rok, Japonsko ji prohraje. 

3. V září 1931 japonská armáda napadla Mandžusko bez souhlasu vlády. Tokio tuto invazi schválilo až v okamžiku, kdy proběhla úspěšně. Japonská vláda se tak stala vlastně ,,rukojmím armády.'' Při bombardování Pearl Harbor však vítězství bylo nevyhnutelné, protože japonští politikové se ponořili do snů o rasové a duchovní nadřazenosti.

4. Celý letecký útok trval jen 90 minut.

5. 6 z 8 potopených lodí v přístavu bylo opravených a použitých v druhé světové válce.

6. Zenij Abe, pilot, který se podílel na leteckém útoku na Pearl Harbor, nevěděl, že jeho země oficiálně nevyhlásila USA válku. Tuto skutečnosť zjistil, když už válka skončila. Nedokázal však žít s pocitem viny, a společně s dalšími přeživšími, jež se podíleli na útoku, napsal omluvný dopis, který přinesli na Havaj k 50. výročí útoku.

 Autor: Samuel Poništ

Zdroje: Pacificwarbirds, Warhistoryonline.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace