Zbraně válečných James Bondů

Zbraně válečných James Bondů
Autor: archiv redakce|Popisek: Zákeřné zbraně Stinger byl používány pro vyzbrojení ilegálních skupin protiněmeckého a protijaponského odboje ve 2. světové válce. Je pravděpodobné, že s nimi přišli do styku i českoslovenští parašutisté, cvičení ve Velké Británii, Itálii a Egyptě
03 / 01 / 2020, 16:30

Mezi speciální nebo také zákeřné zbraně, vyvinuté západními Spojenci za 2. světové války, patří i „střílející pero“, jednoranný Stinger v ráži .22 Short. Nelze vyloučit, že tato konspirační a ilegální zbraň byla na konci války, od února 1945, shazována padáky i na Moravě pro náš domácí odboj spolu s puškami, pistolemi, samopaly a lehkými kulomety.

Stinger byl vynalezen experty americké Office of Strategic services (OSS), zaoceánskou verzí slavné britské SOE (Special operation of executive), ze které po válce vznikla CIA. Obě sabotážní organizace, které měly za úkol všemi způsoby rozvracet německý týl v okupovaných zemí (od černé propagandy, přes distribuci falešných peněz, sabotáže, diverze až po teroristické útoky na představitele okupační moci) totiž po neúspěšných pokusech o zásobování odboje zbraněmi v letech 1942-3 přišly na to, že je kontraproduktivní shazovat na padácích klasické zbraně. Ty často končily v rukách Němců, kteří jimi vyzbrojovali vlastní jednotky.

Stinger

Výroba jednoranných Stingeru začala v roce 1943 v americkém státě Illinois v závodě Rite- Rite manufacturing company ve městě Downes Grove. Jen do konce roku 1944 se jich tady vyrobilo přes 35000 kusů. Vzhledem k tomu, že se během výroby a také praktickém použití u partyzánských či odbojových organizací v Evropě i v jihovýchodní Asii objevily u Stingeru některé konstrukční vady (např. roztržení závěru, které dokázalo záškodníkovi těžce poranit ruku), vyráběl se v pěti verzích: Stinger T1 s mosazným závěrem, verze T1 E1 s ocelovým závěrem, Stinger T1E2 s kombinovaným závěrem z oceli a mosazi, Stinger T2 s vrtanou nábojovou komorou, zvětšenou ráží a kvůli tomu zesíleným závěrem a pravděpodobně také opakovací verze Stingeru. Všechny ale vypadaly stejně, podobaly se vnějškově plnícímu peru, tak aby byly co nejvíce nenápadné.

                 stinger 2

Hlaveň Stingeru byla vyrobena z bezešvé ocelové trubky, závěr s úderníkem pak byly vysoustruženy z oceli. Páka, kterou se zbraň spouštěla, byla z vylisovaného plechu. Obě pružiny uvnitř Singeru byly z běžného pružinového drátu. Výrobní náklady Stingeru tak byly zanedbatelné.

                 Stinger b4

Zbraň byla natažena a připravena ke střelbě tak, když se plechová páka zvedla směrem nahoru a posunula dozadu. Samotný výstřel nastal po zatlačení páky směrem dolů, k tělu zbraně.  Hlaveň se po výstřelu tlakem zplodin zdeformovala a už jí nebylo možné znovu použít. Jako pojistka sloužil gumový kroužek, který k sobě přidržoval hlaveň a spouštěcí páku, tak aby se nemohla nadzvednout a spustit. Celková délka zákeřné zbraně Stinger byla 82,6 mm a průměr 12,7 mm.

                             stinger 1944

Je zajímavé, že podle svědectví bývalého plukovníka OSS Carla Eiflera a autora knihy „Firearms Curiosa“ Lewise Winanta se podle vzoru Stingerů vyráběly podobné zákeřné zbraně i za studené války v poválečném Německu, přesněji Německé spolkové republice. Byly určeny pro boj v týlu sovětských, polských a východoněmeckých vojsk a samostatného československého frontu v připravované III. světové válce.

 

Zdroj: Schweizer Waffen- Magazin, //www.usmilitariaforum.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace