Zdravotní sestra popsala poslední drama v Hitlerově bunkru: Nouzové balíčky jídla, nervozita a facky

Zdravotní sestra popsala poslední drama v Hitlerově bunkru: Nouzové balíčky jídla, nervozita a facky
Autor: Bundesarchiv, Bild 183-V04744 / CC-BY-SA 3.0|Popisek: Hitlerův bunkr
26 / 01 / 2022, 14:30

Johanna Rufová pracovala jako zdravotní sestra v Hitlerově bunkru v Berlíně. Své vzpomínky na poslední dny v bunkru pak vtělila do své knihy nazvané ,,Facka malému Goebbelsovi". A facky v závěrečném dramatu v Hitlerově bunkru skutečně padaly.

Rufová se svěřuje v knize s každodenními strastmi, které byly spojené s hektickým závěrem války, v níž Německo padlo. Musela v bunkru sloužit ve dne i v noci, přestože jí bylo pouhých 15 let. V knize líčí, jak se měla s ostatními zdravotními sestrami setkat s Adolfem Hitlerem na zvláštní ceremonii, která však byla na poslední chvíli odvolána kvůli tomu, že některé zdravotní sestry měly zašpiněné blůzy.

Setkání, na němž chtěl Hitler vybrané zdravotní sestry vyznamenat, se stejně neuskutečnilo, protože vůdce hroutící se Třetí říše spáchal 30. dubna sebevraždu.

Rufová také dramaticky popisuje, že v ten den dala synovi Josepha Goebbelse Helmutovi facku za to, že byl na ni drzý. ,,Byl opravdu ke mně drzý, tak se mu vlepila facku," píše Rufová ve své knize.

Sám ministr propagandy jí utkvěl v paměti, protože v závěru války už postrádal smysl pro realitu. Když se s ním Rufová setkala, měl ,,slavnostně" prohlásit, že ,,vítězství už je za dveřmi", Rufová však v knize píše, že tím, kdo byl skutečně za dveřmi, byli Rusové. Podle Rufové chtěl Goebbels ji a její kolegyně podobnými výroky pozitivně ,,motivovat".

Poslední dny v Hitlerově bunkru byly podle Rufové velmi hektické a nervózní. Svůj nejistý osud sdílela s dalšími 30 zdravotníky. ,,Co se venku hýbalo, na to se střílelo. To byl důvod, proč jsme uvnitř bunkru trávili i noci. Já jsem byla nejmladší. Jídlo dostávala pouze z nouzových armádních balíčků a vzhledem ke kritické situaci, v níž se Německo v dubnu 1945 nacházelo, trpěla i chronickým nedostatkem spánku, protože se musela stále starat o raněné.

Po německé kapitulaci byla Rufová s dalšími zadržena ruskými vojáky a internována ve Frankfurtu nad Odrou. Vzhledem k jejímu věku však byla propuštěna. Bývalá zdravotní sestra o svém dramatickém životním příběhu dlouho mlčela, až se rozhodla jej sepsala do své knihy.

 

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace