Ze spárů smrti až k pokoření nebes. Jacqueline Auriolová ,,vstala z mrtvých" a ustavila nespočet leteckých rekordů

Ze spárů smrti až k pokoření nebes. Jacqueline Auriolová ,,vstala z mrtvých&quote; a ustavila nespočet leteckých rekordů
Autor: BRUNEAU Jean-Pierre, Wikimedia Commons|Popisek: Jacqueline Auriolová
22 / 09 / 2020, 10:00

Pokud bychom o nějaké pilotce či aviatičce měli říct, že byla opravdu slavná, určitě není možné opomenout jméno francouzské aviatičky Jacqueline Auriolové, která se zlatým písmem zapsala do letecké historie.

Svět nezná pouze Američanku Amelii Earhartovou, ale rovněž francouzskou letkyni Jacqueline Auriolovou, jež se později proslavila ustanovením mnoha leteckých rekordů. Můžeme v nadsázce říct, že to byla ,,první dáma" francouzské aviatiky.

Narodila se v roce 1917 v zámožné rodině stavitele lodí. Auriolová absolvovala univerzitu v Nantes a později ještě studovala umění na École du Louvre v Paříži. V roce 1938 se vdala za Paula Auriola, který byl mimochodem synem francouzského prezidenta Vincenta Auriola. To už se však nezadržitelně blížila druhá světová válka a mladá Jacqueline se rozhodla aktivně pomáhat odboji proti německým okupantům.

,,Začala jsem si uvědomovat, že miluji nebezpečí," prohlásila později. Podařilo se jí nakonec vyhnout se nežádoucí pozornosti agentů gestapa a válku přežila bez úhony. Fakt, že Auriolová začala podle vlastních slov milovat nebezpečí a také dobrodružství, nasměrovaly její další životní dráhu k právě k letadlům.

S létáním začala Auriolová v roce 1946, tedy krátce před třicítkou, a v roce 1948 získala pilotní licenci. V první fázi své letecké kariéry se realizovala jako testovací a také akrobatická pilotka. Již brzy ji však čekala doslova životní zkouška. V roce 1949 totiž jako zázrakem přežila nehodu létajícího člunu, kdy utrpěla těžká zranění obličeje. Stroj se ostře zabořil do řeky Seiny a vůbec nebylo jasné, zda někdo nehodu přežije.

                               

                                                                         Video: YouTube

Auriolová však měla štěstí. Její zranění obličeje však byly těžkým oříškem pro lékaře, protože Auriolová se musela podrobit 33 operacím rekonstrukce tváře. V nemocnici tak strávila skoro tři roky. Nicméně ani v tomto zařízení nezahálela a vzdělávala se dále v aerodynamice, trigonometrii a dalších oborech, jejichž zvládnutí bylo nezbytné k úspěšnému obdržení pokročilé letecké licence.

Auriolová po svém zotavení získala licenci vojenského pilota a stanula mezi prvními ženami, kterým se podařilo překonat rychlost zvuku. Kromě toho Auriolová ustanovila pět světových rekordů v rychlosti v rozmezí let 1951-1963. K tomu všemu se sluší připomenout, že pilotka absolvovala celkem 5 000 letových hodin včetně 2 000 testovacích letů a prováděla zkoušky na více než 140 letounech či vrtulnících všech typů. Stala se čtyřnásobnou držitelkou Harmonovy trofeje, poslední získala v roce 1956.

Později při rozhovorech říkala, jak se cítila šťastná, když byla ve vzduchu. Její životní osudy byly vtěleny do vlastní životopisné knihy ,,Žiju, abych létala", která vyšla ve francouzštině a angličtině. V roce 1967 se Auriolová rozvedla a zajímavé je, že se znovu vdala až v roce 1987, tedy ve svých 70 letech. Slavná aviatička a milovnice dobrodružství zemřela v roce 2000, o tři roky později Francie vydala poštovní známku k uctění její památky.

 

Zdroj: history.net

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace