Ze zabijáka spasitelem lidských životů – jaderné monstrum K-119 Voroněž a záchrana na rozbouřeném moři

Ze zabijáka spasitelem lidských životů – jaderné monstrum K-119 Voroněž a záchrana na rozbouřeném moři
Autor fotografie: Ru Mod|Popisek: K-119
07 / 11 / 2019, 10:00

V červnu 2014 se odehrál zajímavý příběh, ve kterém hrála hlavní roli 155 metrů dlouhá ruská ponorka K-119 Voroněž v příběhu záchrany lidí na malé lodi v Bílém moři.

8. června 2014 se posádka lodi Barents 1100 pokoušela ujet před blížící se bouří poblíž severozápadního pobřeží Ruska, ale posádka brzy zjistila, že má málo paliva. Vyslala tedy nouzový signál do svého domovského přístavu Archangelsk.

Záchranné služby vyslaly k záchraně posádky 11 metrů dlouhé lodě s 5 lidmi na palubě dvě lodě a transportní vrtulník Mi-8. Jako první ale zareagovala na výzvu útočná jaderná ponorka K-119 Voroněž ruské Severní flotily, která v oblasti prováděla výcvik.

Obrovská ponorka třídy Oscar, projektovaná pro údery na svazy amerických letadlových lodí, se přiblížila k lodi pouhých 40 minut poté, co požádala o pomoc, a kvůli neustále se zhoršujícímu počasí vzal kapitán ponorky čtyři členy posádky a jednoho cestujícího z lodi Barents 1100 na palubu.

Jaderný gigant se snažil malou loďku vzít do vleku, ale po několika hodinách se plavidlo odtrhlo a bylo odneseno na otevřené moře.

Samotná třída ponorek Oscar má velmi zajímavý příběh svého vzniku, kdy s růstem amerických letadlových lodí ze zhruba 30 000 tun během 2. světové války po 100 000 tun u monster třídy Nimitz bylo sovětské admiralitě čím dál víc jasné, že aby je námořnictvo bylo schopné ochromit a zlikvidovat, bude nutné vyvinout novou střelu. To se podařilo a vznikla nadzvuková P-700 Granit. Ta byla natolik velká, že se do standardních ponorek třídy Echo nevešla.

Nová ponorka jich musela pojmout 24, což byl počet, který měl zajistit potopení prakticky celého svazu letadlových lodí. Oscar měl rakety umístěné v šikmých odpalovacích kontejnerech, mezi tlakovým a vnějším pláštěm. Díky tomu měl průměr trupu Oscara 18,2 metru. Tedy více než americká ponorka třídy Ohio, ta byla zase ale delší – 170 metrů oproti 143 metrů o Oscara 1. Výtlakem je ale Oscar druhá největší ponorka světa – 17 000 tun u verze 1 a 18 000 tun u verze Oscar 2. Dva jaderné reaktory zajišťovaly rychlost až 32 uzlů pod hladinou, což jim mělo umožnit udržet rychlost s nepřátelskou flotilou. (USS Nimitz má maximální rychlost 31,5 uzlu).

 

Zdroj: gbtimes.com, Battle Machines

Tagy článku