Zemřel legendární senátor Bob Dole. Během druhé světové války přežil svou smrt. ,,Koňské dávky" morfia jako první pomoc

Zemřel legendární senátor Bob Dole. Během druhé světové války přežil svou smrt. ,,Koňské dávky&quote; morfia jako první pomoc
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Bob Dole (na vozíčku)
07 / 12 / 2021, 16:30

Bob Dole, legendární americký senátor, zemřel v neděli požehnaném věku 98 let. Ucházel se několikrát o post prezidenta za republikány, ale nikdy neuspěl. Ve druhé světové válce málem přišel o život.

Legendární americký senátor Bob Dole zemřel ve věku 98 let, oznámila jeho žena Elizabeth. Bob Dole vykonával dlouhou dobu mandát republikánského senátora a ucházel se několikrát o prezidentskou funkci, ale vždy neúspěšně. Byl veteránem druhé světové války, nicméně stačilo málo a položil v ní svůj život.

Koncem druhé světové války bojoval Dole v Itálii blízko Bologni, když byl těžce zraněn Němci a vypadalo to, že svá zranění nepřežije. Později na dramatickou situaci vzpomínal: ,,Ležel jsem obličejem ve špíně. Neviděl jsem své ruce ani nohy, nemohl jsem jimi pohnout. Myslel jsem, že je už nemám." 

Dole dostal zásah do horní části zad, ruky, došlo k roztříštění klíční kosti. Jak vzpomínal jeho spolubojovník Lee Sandlin, když viděli Dolea ve zuboženém stavu, první pomoc mu poskytli ,,koňskými dávkami" morfia a napsali jeho krví písmeno ,,M" jako morfium, to pro případ, kdyby mu lékaři chtěli dát další dávku morfia, kterou by již nemusel přežít.

Pozdější dlouholetý politik musel být převezen do vojenské nemocnice ve velmi vážném stavu. Objevily se u něho krevní sraženiny, infekce, vysoká horečka, lékaři sami pochybovali, že se dostane z nejhoršího. Záchrana jeho života se sice zdařila, ale musel prodělat náročnou rekonvalescenci, nikdy už ale pořádně nerozpohyboval pravou ruku, proto podával lidem levou.

Dole byl znám jako příjemný společník s velkým smyslem pro humor, který mu pomáhal ve zvlášť těžkých situacích. Své porážky v prezidentských kláních, jež absolvoval celkem tři, tak bral se značnou dávkou svého pověstného nadhledu. Možná i proto byl uznáván jak republikány, tak demokraty. Stávající americký prezident Joe Biden pak označil Dolea za svého přítele a válečného hrdinu.

Zdroj: foxnews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace