foto: Picryl/Jednotky SAS v severní Africe
Mike Sadler byl důstojníkem britské armády, který se zúčastnil bojů v severní Africe a nacisty ovládané Francii. Kromě toho také pomáhal s výzkumem na Antarktidě a pracoval pro britskou tajnou službu MI6. Jeho dlouhý a akcí nabitý život může být pro mnohé z nás inspirací.
Ve čtvrtek 4. ledna 2024 ve věku 103 let zemřel důstojník britské armády, major Willis Michael Sadler. Ten se na počátku roku 1920 narodil v Londýně a těsně po dokončení střední školy v Gloucestershiru na jihozápadě Anglie se v 17 letech se rozhodl opustit Velkou Británii. Sadlera život v Anglii pravděpodobně moc nebavil a toužil po dobrodružství. Když mladík uslyšel o možnosti práce na tabákové farmě v tehdejší britské kolonii Jižní Rhodesie (dnešní africký stát Zimbabwe), příliš dlouho se nerozhodoval a této nabídky ihned využil.
V Jižní Rhodesii strávil na farmě pouze dva roky, a když v září 1939 začala druhá světová válka, Sadler vstoupil do protitankové jednotky britské armády rhodéského regimentu. I přesto, že byl velmi brzy po narukování do armády díky svým schopnostem povýšen do hodnosti seržanta, s vedením své vojenské skupiny nebyl příliš spokojený. Devatenáctiletý mladík neustále zpochybňoval rozkazy svých velitelů a když mu pohrozili, že bude degradován a přijde tak o svou hodnost, Sadler se rozhodl změnit jednotku.
V jednom z káhirských barů Sadler potkal příslušníky britské pouštní dálkové skupiny (Long Range Desert Group nebo také LRDG), kteří v severní Africe vykonávali především průzkumné a hlídkové mise. Někdy však také britské jednotky se svými džípy pod rouškou noci zaútočily na nicnetušíci italské a německé skupiny, čímž pomáhaly postupující spojenecké armádě v zisku strategických pozic. Sadlerovi se činnost této jednotky velmi zalíbila, a proto mužům v baru nabídl své služby.
Seržant se totiž pouze za pomoci hvězd dokázal velmi dobře orientovat v prostoru a jednotky LRDG tak pro navigaci v poušti nepotřebovaly reflektory, aby si osvětlovaly terén. Při nočních útocích je proto nepřátelské jednotky Osy nedokázaly včas rozpoznat a Britové jim dokázali zasadit rozhodující úder. Sadlerových schopností bylo naplno využito již při jeho první misi, kdy britské LRDG a speciální letecké jednotky britské armády SAS (Special Air Service) zaútočily na letiště Osy ve městě Tamet v Libyi.
Seržant byl pouze za pomoci hvězd, přístroje na měření a vytyčování výškových úhlů, tzv. teodolitu, schopen navigovat Brity přes 640 km pouštním terénem. Jednotky SAS a LRDG pak byly schopné překvapit vojáky Osy a při útoku se skupinám Britské armády podařilo zničit 24 nepřátelských letadel a zabít desítky italských a německých pilotů. Za tento hrdinský čin byl Sadler povýšen do hodnosti korporál (v české armádě přibližně odpovídá hodnosti desátníka) a získal ocenění Vojenská medaile (Military Medal), které je udělováno vojákům a dalšímu armádnímu personálu v poddůstojnických hodnotech, kteří nosí uniformu některé ze zemí Commonwealth, za statečnost v boji.

Touto první úspěšnou misí se mladému vojákovi otevřely dveře k dalším úspěchům. V červnu 1942 se totiž Sadlerovi podařilo opět úspěšně navigovat jednotku osmnácti britských džípů, jež byly vyzbrojeny čtyřmi leteckými kulomety Vickers K, a které na letišti Sidi Haneish v severozápadním Egyptě zneškodnily 37 německých vojenských letounů. O sedm měsíců později byl v jedné z misí SAS v Tunisku Sadler s dalšími deseti muži zajat německou jednotkou, ale jako zázrakem se mu se dvěma britskými vojáky podařilo uprchnout. Tři muži však svou svobodu těžce vykoupili, neboť nejdříve museli překonat dlouhou pouť přes poušť. Tu absolvovali bez jídla a vody.
Teprve po 177 km narazil Sadler na členy Francouzské cizinecké legie a na americkou jednotku 26. pěšího pluku, jehož velitel však považoval tři Brity za německé špiony. Sadlerovi se situaci podařilo uklidnit a po usilovném přesvědčování jej velitel pluku, podplukovník John W. Bowen, nechal odejít. Po opuštění Afriky se Sadler přesunul do Evropy a v červnu roku 1944 s ozbrojeným džípem zneškodnil dvě německé kulometné posádky ve Francii. Za tuto misi byl po válce vyznamenán Vojenským křížem (Military Cross).
Ani po skončení druhé světové války se však Sadler definitivně nerozloučil se svou službou Velké Británii. Přihlásil se totiž na průzkumné mise na Antarktidě a pomáhal zakládat britskou základnu na ostrově Stonington Island. Za tuto svou činnost získal vyznamenání Polární medaile (Polar Medal), jež je udílena osobám, které dosáhly vynikajících výsledků v oblasti polárního výzkumu. Sadlerovo příjmení bylo též v roce 2021 použito pro pojmenování úžiny mezi Antarktidou a ostrovem Stonington Island. Když se Sadler z Antarktidy v průběhu studené války vrátil zpět do Anglie, byl přijat britskou tajnou službou MI6, kde pracoval až do poloviny 80. let. Jeho smrtí na počátku letošního roku odešel na věčnost poslední původní člen SAS a současně také poslední přeživší člen LRDG.
Tagy