Nepotopitelná Violet Jessop, která přežila tuberkulózu, potopení Titanicu a Britannicu

Nepotopitelná Violet Jessop, která přežila tuberkulózu, potopení Titanicu a Britannicu
Popisek: Violet Jessop a Titanic
02 / 07 / 2019, 13:00

Narodila se irským emigrantům v Argentině, a od mládí trpěla tuberkulózou. Violet Jessop ale na zákeřnou chorobu nezemřela a jako zaměstnankyně loďařské společnosti White Star Line byla u všech katastrof, které dopadly na lodě Olympic, Titanic a Britanic.

20. září 1911 se srazil zaoceánský parník RMS Olympic s křižníkem britského námořnictva HMS Hawk a jen zázrakem nepotopený Olympic musel na opravu do doků. To ale Violet nestačilo, a 10 dubna 1912 byla na palubě sesterské lodi RMS Titanic, která pod velením kapitána Smithe vyrazila na svou první a zároveň poslední plavbu. V neděli 14. dubna něco po půl dvanácté večer narazil Titanic do ledovce. Díky chybnému plánování bylo k dispozici pouhých 20 záchranných člunů o kapacitě 1 178 osob, i když se v době katastrofy na palubě nalézalo přes 2 200 lidí.

Titanik

Violet se dostala do člunu číslo 16, posléze na loď Carpathia a nakonec do New Yorku.

První co ji po zachránění napadlo bylo, že na palubě Titanicu zapomněla zubní kartáček!

Ani to jí nestačilo a během Velké války Violet Jessop pracovala jako zdravotní sestra na třetí lodi White Star Line, Britannicu, která sloužila jako plovoucí nemocnice. Tento zaoceánský kolos najel 21. listopadu 1916 u řeckých břehů na námořní minu a potopil se za pouhých 55 minut. Naštěstí bylo poblíž několik řeckých lodí a teplota vody byla příznivá. Celkem zahynulo "pouhých" 30 lidí, ale Violet Jessop opět, i když s velkou dávkou štěstí přežila. Tentokrát na ni již žádný člun nezbyl a ona skočila do vody, kde byla díky stále běžícím šroubům nasáta pod kýl lodi, kde se udeřila do hlavy. Trpěla pak dlouho bolestmi hlavy a až po několika letech u lékaře zjistili, že utrpěla zlomeninu lebky.

Violet pak žertovala, že ji zachránily jen její husté vlasy, které zabránily horšímu zranění. Na Britannicu ale zubní kartáček nenechala...

Stala se tak s topičem Arthurem Priestem jediným člověkem, kterí přežil katastrofy lodí Titanic a Britannic.

Violet Jessop zemřela ve věku 84 let na následky srdečního selhání v britském Suffolku.

 

Zdroj: Today I Found Out

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace