Ženevské konvenci navzdory. Samopal, kulomet či pistole za pasem statečného chirurga

Ženevské konvenci navzdory. Samopal, kulomet či pistole za pasem statečného chirurga
Autor: history.net|Popisek: Carlos C. Alden
14 / 05 / 2020, 16:30

Carlos C. Alden patřil k nejstatečnějším americkým armádním chirurgům. Zachránil bezpočet svých druhů. Ale nejen to, Alden byl držitelem mnoha vyznamenání za statečnost, kterou pravidelně prokazoval na různých bojištích. Pokud neměla jednotka dostatek zdravotníků, pouštěl se sám do bitvy, aby pomohl svým spolubojovníkům. A se zbraněmi uměl zacházet více než slušně.

Lékař, kapitán Carlos C. Alden byl nejen schopným válečným chirurgem, ale prokázal mnohokrát osobní statečnost, když v situaci nedostatku zdravotnického personálu v jednotce sám nastoupil do boje. Rodák z Buffala byl v průběhu války zajat a třikrát se mu podařilo utéct. Za statečnost se mu dostala řada vyznamenání, například Kříž za vynikající službu, Záslužná legie a mnohé další. Do historie tak vstoupil jako armádní chirurg, který obdržel nejvíce vyznamenání. Ty si bezesporu zasloužil.

Heroické činy tak prokázoval pravidelně. Ještě před tím než se promrzlí muži z 509 samostatného výsadkového praporu chystali k útoku na Němci okupované město Born, se Alden dozvěděl, že jeden z jeho spolubojovníků je vážně zraněn a leží v jámě asi sto metrů vepředu. Alden přikázal, aby ho kryli a šel muži na pomoc. Doplazil se ke zraněnému spolubojovníkovi, kterého našel ho téměř v bezvědomí, s hlubokou ránou způsobenou střepinou granátu, měl navíc silně zakrvácenou hlavu. Alden vytáhl muže z jámy a odnesl zpět k jednotce. Šance na přežití měl zraněný minimální, přesto se ho Aldenovi podařilo zachránit. Později se po válce oba muži setkali a bylo to dojemné shledání.

Alden sloužil u 509. samostatného výsadkového praporu a stal se mezi kolegy-parašutisty pojmem. Byl zapojen do řady konfliktů a zkušenosti měl na rozdávání. Zúčastnil se třeba bitvy u Anzia v roce 1944 a poslední zoufalé Hitlerovy ofenzivy v bitvě v Ardenách. Zabojoval si také v severní Africe.

Nutno podotknout, že se zbraněmi uměl Alden zacházet opravdu mistrně. Nosil samopal či lehký kulomet, vzadu za pasem ,,to jistila" pistole. Výzbroj doplňoval bajonet a několik granátů. Někdy bylo ironií, že zvědavcům, kteří upozorňovali na Ženevskou konvenci, jež zakazovala nosit zdravotníkům zbraně, musel vysvětlovat, že svůj arzenál má ,,jen" na zahnání divoké zvěře.

Z války odešel jako plukovník. Pracoval jako psychiatr v nemocnici v rodném Buffalu, účastnil se setkání veteránů a barvitě vyprávěl o svém neuvěřitelném příběhu. Zemřel v roce 1994.

 

 

Zdroj: Breuer, William: Záhady druhé světové války

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace