,,Židé jsou infekcí lidstva." Zvrácený nacistický lékař Fritz Klein rozhodoval o životě a smrti. Oprátka ho nakonec neminula

,,Židé jsou infekcí lidstva.&quote; Zvrácený nacistický lékař Fritz Klein rozhodoval o životě a smrti. Oprátka ho nakonec neminula
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Fritz Klein v hromadném hrobě v koncentračním táboře Bergen-Belsen po jeho osvobození v dubnu 1945
12 / 08 / 2021, 16:00

Fritz Klein byl prominentním nacistickým lékařem, který se dal plně do služeb třetí říše. Rozhodoval o bytí a nebytí a prováděl nechvalně známou selekci těch, kdo bude poslán do plynové komory, a kdo ještě nějakou dobu v nuzných podmínkách přežije.

Jedním z nacistických lékařů, kteří zradili Hippokratovu přísahu, byl i Fritz Klein. Narodil se v roce 1888 ve městě Feketehalom a od mládí toužil pomáhat lidem a stát se lékařem. Jeho přání se mu splnilo, když mohl studovat medicínu na univerzitě v Budapešti. Lékařskou profesi vykonával v Sedmihradsku, dokonce se později stal i rumunským občanem. V této době však ani sám netušil, jaké budou jeho další osudy.

Protože byl rumunským občanem, v roce 1939 narukoval do armády, po vypuknutí války se Sovětským svazem sloužil jako záchranář na východní frontě.  V květnu 1943 požádal Adolf Hitler svého spojence, fašistického diktátora maršála Iona Antoneska, aby byli z rumunské armády propuštěni etničtí Němci, kteří měli být posléze přeřazeni do armády německé. Klein se tak stal příslušníkem Waffen-SS a vyslán do Jugoslávie.

To už se zároveň Kleinova ,,kariéra" lámala a v závěru roku 1943 jej poslali do koncentračního tábora Osvětim, kde vykonával lékařskou službu. Následně sloužil jako lékař v cikánském táboře. A byl to právě Klein, kdo se zúčastnil mnoha nechvalně známých selekcí na rampě při příjezdu vlaků. Rozhodoval o tom, kdo zemře a kdo bude ještě pobývat v hrozivých podmínkách koncentračních táborů. 

Na konci roku 1944 byl Klein převelen do koncentračního tábora Neuengamme, kde dlouho nepobyl, a jeho další zastávkou se stal koncentrační tábor Bergen-Belsen. Po osvobození tábora Brity pomáhal při jeho předávání britským jednotkám. Klein byl uvězněn a nucen pomoci pohřbít všechny nepochované mrtvoly v masových hrobech.

Nacistického lékaře, jehož pochybná ,,kariéra" byla u konce, soudil britský vojenský soud v Lüneburgu, jenž zasedal od září do listopadu 1945. Tribunál Kleina usvědčil ze zločinů, účasti na selekci osob, které měly být zplynovány. Klein byl odsouzen k smrti a oběšen 13. prosince 1945 ve vězení v Hamelnu.

Na rozdíl od jiných nacistických lékařů, například Josefa Mengeleho, bylo spravedlnosti učiněno zadost. Mengelemu se podařilo spravedlnosti uprchnout a zemřel až v roce 1979 na infarkt při koupání v moři v Brazílii.


Zdroj: history.com, Wikipedia

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace