ZiS-30 byl sovětskou ,,nouzovkou" na nacistické tanky

ZiS-30 byl sovětskou ,,nouzovkou&quote; na nacistické tanky
Autor: Wikipedie
09 / 06 / 2019, 16:00

Pro veliké ztráty na obrněné technice v roce 1941 musely sovětské úřady najít rychlý a účinný způsob, jak tyto ztráty nahrazovat. Výsledkem bylo umístění protitankového kanonu ZiS-2 ráže 57 mm na pásový tahač T-20 "Komsomolec"

Tyto tahače byly v roce 1941 hojně používané a také vyráběné, navíc samotná přestavba nebyla vůbec složitá. Sériová výroba začala 21. září 1941 a k 15. říjnu 1941 sjelo z výrobních linek 101 kusů.

Od rozkazu přes vývoj a zkoušky prototypu až po vyrobení první stovky kusů uběhlo 3 a půl měsíce, pro tuto uspěchanost mělo vozidlo i své potíže - slabé pancéřování, malý akční rádius, malou stabilitu a problematickou komunikaci mezi řidičem a obsluhou zbraně. I tak bylo ale vítaným pomocníkem v boji s německými tanky.

Při výrobě vznikaly návrhy vyzbrojit jej buď 45 mm či 76 mm kanonem, ale žádný z těchto projektů nešel do výroby. U tankových brigád Rudé armády sloužily do léta roku 1942.

Technické parametry:

sekundární výzbroj: 7,62 mm kulomet DT
osádka: 4
délka (m): 3,45
šířka (m): 1,86
pancéřování (mm): 7-10
rychlost na silnici (km/h): 40

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Autor videa: G_J_Rasputin

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace