Život japonského válečného zločince zachránila americká krev. Generál Tódžó spravedlnosti stejně neunikl

Život japonského válečného zločince zachránila americká krev. Generál Tódžó spravedlnosti stejně neunikl
Autor fotografie: autor neznámý, CC BY-SA 4.0|Popisek: Generál Hideki Tódžó
26 / 08 / 2021, 10:00

Generál Hideki Tódžó se ocitl na lavici obžalovaných pro válečné zločiny. Zachránila jej sice americká krev, když chtěl spáchat sebevraždu, spravedlnost však zasáhla stejně.

Hideki Tódžó, který se narodil v rodině samurajského původu, hrál v japonské politické a vojenské hierarchii velmi důležitou roli. Po první světové válce byl odeslán na několik diplomatických postů, kdy mimo jiné vykonával funkci vojenského atašé na japonském velvyslanectví v Berlíně či Švýcarsku. Pobýval i krátký čas na půdě svého pozdějšího ,,zapřísáhlého" nepřítele USA.

V roce 1937, v čase krvavé japonsko-čínské války, byl Tódžó jmenován náčelníkem štábu Kuantungské armády v Mandžusku, posléze přešel na ministerstvo války jako náměstek.

Nejdůležitější kapitolou jeho života byla bezesporu druhá světová válka. Tódžó nejprve v letech 1940 - 1941 funkci ministra války, poté, po rezignaci stávajícího premiéra Fumimara Konoe, převzal i post předsedy vlády, na němž setrval až do roku 1944. Poté, co Japonci byli poraženi v bitvě o Saipan, se na generála snesla vlna kritiky, kterou musel zaplatit odstoupením ze své funkce.

Tím jeho blyštivá politická a vojenská kariéra v podstatě skončila. Tódžó se stal zatrpklým mužem a raději se stáhl do ústraní. 11. září 1945 se pokusil spáchat sebevraždu zastřelením. Byl však zachráněn  lékařem, který mu aplikoval transfuzi americké krve.

Tódžó sice sebevražedný pokus přežil, byl však obžalován Tokijským tribunálem z válečných zločinů, kterých se prokazatelně dopouštěl. Dříve vlivný generál se snažil vzít vinu za japonské válečné zločiny pouze na svou osobu a zbavit tak viny císaře Hirohita. To mu však nepomohlo a 23. prosince 1948 byl oběšen.

Zdroj: history.com

Tagy článku