Život vojáka v severní Africe: úkol splněn

Život vojáka v severní Africe: úkol splněn
Autor fotografie: KVH Ústí nad Labem|Popisek: Německý kulomet MG42
18 / 07 / 2018, 10:00

V sobotu 14. července uspořádalo několik klubů vojenské historie i jinak neorganizovaných nadšenců secvičnou věnovanou druhé světové válce. Akce byla jako každý rok v prostoru písečné pláže kempu Marina v Píšťanech u Litoměřic situována na bojiště severní Afriky. Letošní ročník byl otevřený veřejnosti formou komentovaných prohlídek.

Život vojáka v severní Africe

Zprvu se návštěvníci dozvěděli o africkém bojišti, poté viděli chod britského tábora a fungování jednotek zde ubytovaných. Skotská vojenská kapela tvořená převážně členy The REBEL PIPERS prozradila význam dud a bubnů na chod i činnost vojenského života skotských pluků. Poněkud neprávem opomíjená funkce polního kaplana byla představena v plném rozsahu jeho činnosti vč. válečného formuláře vojákovy poslední vůle.

Psali jsme: 2. světová válka: Život vojáka v severní Africe

Členové nymburského klubu zabývající se armádou Svobodných Francouzů vysvětili situaci francouzských jednotek v Africe po pádu Francie a jejich účast po zbytek války. Malé zastavení také proběhlo u ukázky a ochutnávky válečného stravování, srovnávání obsahu jednotlivých dávek jídla na vojáka především německé a britské armády. Energetické hodnoty a složení stravy mnohé překvapilo nejen zmíněnými údaji, ale i ochutnávkou na vlastní riziko.

Život vojáka v severní Africe

Dále byl představen zástupce italské armády na tomto bojišti, který popsal italskou situaci před a během války ať už z politického, ekonomického, tak i taktického hlediska. U „nepřátel“ pak skupinka pokračovala k prezentaci výsadkářů a k vidění bylo srovnání výstroje a doktríny německých výsadkářů s prvním nasazením a poté jejich nasazení ve Středomoří a severní Africe. Polní obvaziště německého červeného kříže bylo vítanou tečkou na závěr prohlídky, jelikož mezi návštěvníky nebylo málo mediků či zdravotníků.

Život vojáka v severní Africe

Psali jsme: Geniálny maršál Erwin Rommel - Púštna líška

Jaroslava R.: „Pozval mne sem můj kamarád. Nejvíc se mi líbili dudáci.“

Jan B.: „O akci jsem se dozvěděl z facebooku. Přijel jsem z Hradce Králové do Lovosic, poté přívozem a konečně jsem tady. Zajímám se o moderní vojenství od druhé světové války po současnost a jsem rád, že jsem měl možnost se dozvědět i něco nad rámec prohlídky.“

Život vojáka v severní Africe

Veronika H.: „Trávíme v kempu dovolenou, když jsme se vraceli z cyklovýletu, tak se to tu hemžilo vojáky, vlál prapor a hrály dudy. Tak jsme se šli podívat. Jsem ve zdravotnictví dlouhá léta a vystoupení červeného kříže bylo naprosto parádní. Některé věci, které jsem se zde dozvěděla, jsem během své praxe používala nebo se s nimi setkala, ale nenapadlo mne, že se někdy naživo potkám s některými exponáty, které tenkrát byly „jen několik let“ v užívání při ošetřování.“

Klub vojenské historie – Ústí nad Labem, z. s., který akci zajišťoval by chtěl poděkovat všem návštěvníkům, za jejich trpělivost při časově náročné prohlídce, za jejich návštěvu; kempu, že jim opět vyšli vstříc na víkend změnit rekreační zónu na výcvikové středisko a samozdřejmě všem zúčastněným za jejich ochotu dorazit a podělit se o své znalosti s veřejností.

Život vojáka v severní Africe

Autoři fotografií:

Karolína Vagácká
Ondřej Kaväš
KVH Ústí nad Labem

Autor: Jan Drabálek

Tagy článku