Život ,,zklamaného" generála Pattona skončil tragicky

Život ,,zklamaného&quote; generála Pattona skončil tragicky
Autor fotografie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pattonphoto.jpg|Popisek: George Patton
21 / 12 / 2019, 10:00

Slavný generál George Patton se významnou měrou podílel na osvobozování západních a jihozápadních Čech. 3. armádu nadšeně vítali na jaře 1945 obyvatelé Plzně, Rokycan, Strakonic či Chebu. Život generála, který byl zklamán z toho, že nemůže osvobodit Prahu, skončil jen pár měsíců po skončení druhé světové války v Evropě tragicky.

Patton patřil k nejvýznamnějším americkým generálům. Zúčastnil se mnoha bojů a operací během druhé světové války, zároveň se jednalo o generála s pořádně ,,prořízlou" pusou, který vždy říkal to, co si myslí, a mnohokrát se tak dostal do konfliktu se svými nadřízenými. Patton se účastnil například operace Torch, kdy se spojenci vylodili v Severní Africe v listopadu 1942, velel 7. armádě při invazi na Sicílii či osvobodil v dubnu 1945 koncentrační tábor Buchenwald, kde Američané utrpěli neskrývaný šok, když viděli zubožené vězně.

Jeho role při osvobozování západních a jihozápadních Čech je rovněž nezpochybnitelná, a Patton se těšil, jak se svou armádou osvobodí Prahu. To se však, jak víme, z politických důvodů nestalo a americký generál byl zklamaný z toho, že se nakonec neohlásí z telefonní budky, jak si plánoval. V červenci 1945 jej prezident Edvard Beneš vyznamenal Řádem bílého lva.

Po německé kapitulaci se přesunul čtyřhvězdičkový generál do Bavorska, kde se stal vojenským guvernérem a požíval velkého respektu. Na druhé straně to znamenalo konec jeho oslnivé vojenské kariéry a generál se začal angažovat politicky. Nenáviděl komunismus a plédoval pro to, aby Sověti vytlačeni ze střední a jihovýchodní Evropy i za cenu nového konfliktu. To se však nepodařilo.

To se ale blížily poslední dny života neústupného generála. 9. prosince 1945 se jeho štábní cadillac srazil na předměstí Mannheimu s vojenským nákladním autem. Při nehodě měl Patton velkou smůlu, protože zatímco posádka jeho vozu vyvázla s drobnými zraněními, generála srážka vymrštila vzhůru, až narazil do střechy vozu, zlomil si dva krční obratle a vážně si poranil míchu. To mělo za následek jeho celkové ochrnutí a problémy s dýcháním.

Pohřeb generála Pattona

                                                                       Pohřeb generála Pattona

 

Patton byl převezen do nemocnice do Heidelbergu, kde se mu dostalo nejlepší péče. Ale ani ta nakonec nestačila na jeho záchranu. O 12 dní později, 21. prosince 1945, generál Patton umírá na plicní embolii. Jeho smrt zavdaly později spekulacím, že byl generál zavražděn úmyslně, a že nehoda byla fingována s cílem Pattona usmrtit.

Pohřben je na vojenském hřbitově v Hamme v Lucembursku vedle svých druhů ze 3. armády. Svět tehdy přišel o jednoho z nejlepších amerických generálů vůbec.

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku