Zkáza křižníku USS San Diego: najel na minu, nebo jej poslal ke dnu U-Boot?

Zkáza křižníku USS San Diego: najel na minu, nebo jej poslal ke dnu U-Boot?
Autor: National Photo Company, public domain|Popisek: USS San Diego
26 / 04 / 2021, 10:00

Americký křižník USS San Diego vstoupil do služby v roce 1907, ale v ní příliš dlouho nepobyl. V roce 1918 jej potkala katastrofa.

San Diego (dříve USS California) byl 153 metrů dlouhý křižník US Navy, který byl uveden do služby ještě před první světovou válkou v roce 1907. Křižník z třídy Pennsylvania byl nový druh moderního útočného plavidla, které bylo lépe ozbrojené a pancéřováné než ostatní podobné lodě, a vynikalo rovněž svou rychlostí.

San Diego absolvoval různýé typey misí, sloužil v Pacifické flotile, za první světové války tvořil doprovod obchodních plavidel, které ohrožovaly německé U-Booty. Ke konci války mířil San Diego do svého domovského přístavu New Yorku v blízkosti ostrova Fire Island.

Tam však také operovaly německé U-Booty číhající na svou kořist. Kapitán San Diega H. H. Christy si byl dobře vědom tohoto nebezpečí a přijal taková opatření, aby se útok německých ponorek na křižník minimalizoval.

18. července 1918 krátce po 11:00 se však ozvala exploze ze střední části lodi. Voda rychla zaplavila trup plavidla a bylo jasné, že se brzy potopí. To se také za necelou půlhodinu stalo. Kapitán vydal rozkaz k evakuaci křižníku. Ta se díky Christyovým velitelským schopnostem podařila úspěšně a z posádky čítající 1 183 mužů zemřelo ,,jen" šest v důsledku výbuchu.

I po 100 letech však vědce a odborníky nepřestává zajímat otázka, jaká byla příčina výbuchu na San Diegu. Jedni hovoří o sabotáži, druzí o útoku U-156, kterému se nakonec křižník nevyhnul, ti další pak ,,nadhazují" možnost najetí na minu, kterou měl s dalšími nastražit U-156 v kritické oblasti, kde se San Diego potopil.

V září 2017 se průzkumný tým potopil k vraku křižníku, který leží jihovýchodně od ostrova Fire Island. Z vizuálních dat však definitivně nerozřešila otázku, zda se zkázou San Diega byla mina, nebo ji torpédoval německý U-Boot. V prosinci 2018 prohlásil podmořský archeolog Alexis Catsambis pracující US Navy,  že věří ve verzi, že plavidlo skutečně  potopila U-156. Jeho teorie však nebyla potvrzena. 


Zdroj: news.usni.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace