Zkáza sovětské ponorky K-219 v Bermudském trojúhelníku vyděsila Gorbačova i Reagana

Zkáza sovětské ponorky K-219 v Bermudském trojúhelníku vyděsila Gorbačova i Reagana
Popisek: K-219
19 / 07 / 2019, 13:00

Bermudský trojúhelník 3.10.1986: Sovětská atomová ponorka s označením K-219 (NATO kód Yankee I) s 16 balistickými raketami a 34 jadernými hlavicemi se po více než 30 dnech autonomní navigace vynořila pro komunikační relaci s velitelstvím.

Při opětovném ponoru z periskopové hloubky došlo k výbuchu v raketovém silu na levoboku lodi, umírají první tři námořníci. Slaná voda pronikající dovnitř ponorky reaguje s raketovým palivem a produkuje kyselinu dusičnou, ponorka prudce klesá ze 40 metrů až do 300 metrů pod hladinou, kde dochází k stabilizaci stroje. Odstavení jaderného reaktoru provede dvacetiletý námořník podle instrukcí palubního inženýra, nicméně po úspěšné akci se udusí a je tak čtvrtým mrtvým ponorky K-219.

 

Kapitán Igor Britanov ponorku pomocí elektrického pohonu dostává na hladinu a posléze nechává posádku evakuovat na nákladní loď, která má K-219 dostat do sovětského přístavu. Sovětské velení nespokojené s chováním Britanova zbavuje kapitána velení a dává příkaz nahnat námořníky zpět do pekla poškozeného stroje. Naštěstí pro ně, se 6. října 1986 ponorka plná vody potápí do hloubky 6 000 metrů. Kapitán Britanov je po návratu do SSSR obviněn ze sabotáže, zrady a nedbalosti.

V roce 1988 sovětská výzkumná loď Keldysh nalezla ponorku rozlomenou na dva kusy na pískovém dně. Raketová sila byla násilně otevřená a již bez raket. 

 

Zdroj: Pravdareport

Tagy článku