Zlato japonského generála Yamashity - největší poklad světa skončil v USA

Zlato japonského generála Yamashity - největší poklad světa skončil v USA
Autor fotografie: Pixabay License Free for commercial use|Popisek: Ilustrační fotografie
10 / 08 / 2023, 10:00

Japonská imperiální armáda strávila 8 let válek v Asii něčím, co je patrně největší loupeží v historii. Systematicky vykrádala bohatství dobyté Číny, Koreje, Malajsie a Indonésie. To vše doprovázené neuvěřitelnými zvěrstvy znásilňování a zabíjení.

V údolí Cagayan na Filipínách Japonci nechali vybudovat podzemní komplex 175 tunelů, kam ukryli poklady neuvěřitelné hodnoty z vyrabované Asie. Miliardy dolarů ve zlatě, špercích, nevyčíslitelnou hodnotu měly sochy a další umělecká díla. Na počátku června roku 1945 dohlížel generál Yamashita na ukládání posledních částí pokladu. O celé akci věděla i japonská vláda a císař – tunely pomáhal navrhnout člen císařské rodiny, princ Takeda. Operace se jmenovala Golden Lily podle básně císaře Hirohita. Každý tunel byl pečlivě zkonstruován odborníky a v pekelných podmínkách vystavěn zotročenými Filipínci a spojeneckými vojáky.

Tu červnovou noc generál zvaný „Tygr Malajsie“ vzal 175 svých spolupracovníků, kteří věděli o umístění pokladu, na oslavu do tunelu č. 8. Po několika hodinách pití a zpěvu se generál a princ Takeda potichu vytratili. Tunel Yamashita nechal odstřelit – ti co nebyli zabiti během výbuchu, umřeli pod závalem na udušení. Zotročené dělníky potkal stejný osud. Princ a generál dělali co mohli, aby poklad zajistili.

Princ Takeda uprchl zpět do Japonska na ponorce, Yamashito se po zuřivých bojích vzdal se zbytkem své armády 2. září 1945 Američanům.

Americká zpravodajská služba se o neuvěřitelné japonské kořisti dozvěděla už před koncem války. Tajní agenti sledovali lodě maskované jako nemocniční lodě na Filipínách, a jak byl poklad vykládán. Pro Američany byl snadnou kořistí. Asijské zlato bylo do značné míry nezvěstné z hlediska mezinárodních financí, a možnosti jeho pádu pod komunistickou kontrolu muselo být za každou cenu zabráněno.

Myšlenka využití válečné kořisti k financování černých operací byla dříve diskutována významnými osobnostmi americké vlády v roce 1944. Toto bohatství by mohlo být použito jako obrovský tajný fondu při poválečném boji proti komunismu.

Ale Yamashita byl rychle odsouzen za válečné zločiny, někteří se domnívali, že nespravedlivě a za zbytečného spěchu. S generálem, který se objevoval každý den před mezinárodními pozorovateli a zpravodajskými kamerami, nebylo možné pracovat tak (mučit), aby vyzradil detaily o úkrytech zlata.

Mladý kapitán vyslaný z OSS, Edward Lansdale, a americko-filipínský specialista na mučení, Santa Romana, tedy obrátili svou pozornost na osobního řidiče generála Yamashita. Ten se zakrátko zlomil a souhlasil, že odvede Američany do 12 skrýší v severní části Manily. Co „experti“ Landsdale a Santa nalezli uvnitř, bylo ohromující.

Řady zlatých prutů, tuny platiny, keramické nádoby plné šperků a diamantů. Velkolepí Budhové z ryzího zlata, umělecká díla. Jen tahle jedna skrýš měla sama o sobě hodnotu miliard tehdejších dolarů. Muži byli ohromeni svým nálezem. Okamžitě hlásili nález generálu MacArthurovi a pak odcestovali do Washingtonu, aby informovali prezidenta Trumana.

Zde se rozhodlo - kořist musí zůstat v tajnosti. Repatriace takových obrovských pokladů by byla logistické minové pole, a to zejména díky tomu, že mnoho zemí, odkud byly poklady ukradeny byly pod komunistickou kontrolou. Kromě toho, odhalení existence takových obrovských zásob drahých kovů by způsobil propad ceny zlata, na které byly vázány tehdejší světové měny. Truman se obával ekonomického krveprolití.

Nejdůležitější ale bylo to, že tyto obrovské částky z pokladu Golden Lily mohlo podpořit sílu USA ve Studené válce, aby mohlo USA manipulovat s vládami po celém světě, kupovat volby a financovat neomezené černé operace. V příštích 2 letech Američané rozmístili v největší tajnosti stovky miliard dolarů z pokladu v tunelech na Filipínách, do více než 170 bank po celém světě. Tyto miliardy byly dalších 50 let používány pro rozvracení, manipulaci a podplácení vlád po celém světě, ve prospěch amerických zájmů.

V té době se stovky tisíc, ne-li miliony lidí jihovýchodní Asie, mučených, znásilňovaných a zotročených japonskými okupačními armádami, snažili dovolat spravedlnosti, která ale nepřicházela. Poklad zmizel a USA se dokonce postaraly o to, že Japonsko nebude muset platit žádné reparace zemím, které během války vyplenilo.

Tento neuvěřitelný příběh o pokladu Golden Lily je popsán v knize Sterlinga a Peggy Seagrave „Gold Warriors".

Zdroj: Unredacted

Tagy článku