Zpráva o akci Austerlitz 2017

Zpráva o akci Austerlitz 2017
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: bitva u Slavkova
12 / 12 / 2017, 18:30

Ve dnech 1., 2. a 3. prosince 2017 proběhla hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě: Austerlitz 2017. Byla věnována 212. výročí bitvy tří císařů u Slavkova a byla dvacátou akcí svého druhu v řadě pořádanou v rámci Projektu Austerlitz od roku 1998.

Hlavními body programu byly sobotní bitevní ukázka pod kopcem Santon u obce Tvarožná ve 14:00, za účasti cca 1000 vojáků v dobových uniformách, 60 koní a 15 děl, a nedělní pietní akt na Mohyle míru u obce Prace, místě nejtěžších bojů bitvy tří císařů (12:00).

AusterlitzZáštitu nad akcí převzali ministr obrany České republiky, pan Martin Stropnický, a ministryně pro místní rozvoj ČR, paní Karla Šlechtová. Akci podpořily Jihomoravský kraj a Ministerstvo obrany České republiky. Partnerem akce je CzechTourism.

Slavnostnímu zahájení před rekonstrukcí bitvy ve stanu VOP, příhlíželi m.j. velvyslanec Nizozemského království, J.E. p. Kees Jan René KLOMPENHOUWER, vojenský přidělenec velvyslanectví Francie pro Polsko, Slovensko a Českou republiku, plukovník Daniel Kopecky, spolu s ním se zúčastnil i čestný host akce, pan Grand officier de la Légion dhonneur, Président du conseil d’administration du Societe des membres de la Légion dhonneur SMLH, général d`armée (2s) Herve Gobilliard /rytíř Čestné legie a president Společnosti držitelů Čestné legie). Dále náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Martin Maleček a další záastupci státní a komunální správy. Akce se zúčastnil i předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Dalšími hosty byla i delegace z francouzské vojenské akademie v Saint Cyr, kterou kdysi založil právě Napoléon, ve slavnostních uniformách.

Austerlitz

Francouzský velvyslanec se, stejně jako ministryně pro místní rozvoj, omluvili v den akce, kvůli neočekávaným pracovním povinnostem, když předtím účast potvrdili.

Program zahrnoval mj. v pátek 1. prosince 2017 v 17:30 zapálení tzv. Jiříkovických ohňů na Žuráni v režii obce Podolí; kromě desítek uniformovaných se zúčastnil také Mark Schneider v roli Napoleona se svým štábem. Souběžně probíhaly akce na řadě míst slavkovského bojiště, mj. v Křenovicích. Akce Austerlitz 2017 byla následně oficiálně zahájena ve 20:30 přehlídkou francouzské císařské gardy na dvoře Staré pošty pozořické.

psali jsme: 212. výročí bitvy u Slavkova

Registrováno celkově bylo 1089 účastníků ze 16 zemí (526 z České republiky, 159 z Polska, 106 z Itálie, 77 z Německa, 45 z Maďarska, 36 z Ruska, 24 z Belgie, 24 ze Slovenska, 23 z Francie, 22 z Rakouska, 20 z Běloruska, 11 z Litvy, 7 z Rumunska, 6 z Malty, 1 z Velké Británie, 2 ze Spojených států), vyzbrojených 708 puškami, 16 kanóny, nebo sedlajících 63 koní. Francouzká armáda měla početní převahu 586:503 (z toho 297 v rakouské a 206 v ruské armádě). Účastníci přijížděli v průběhu pátečního odpoledne a večera; ubytováni byli převážně ve Tvarožné a v Pozořicích, ale i v dalších obcích a místech historického bojiště (Kobylnice, Sokolnice, Křenovice, Zbýšov, Slavkov, Stará pošta).

Ročník 2017 byl tématicky věnován roli rakouského generála Weyrothera, autora koaličního bitevního plánu, a scénář sobotní bitevní ukázky pod Santonem byl inspirován střetnutím na severním úseku bojiště. Rekonstrukci bitvy pod Santonem zasvěceně komentoval pan Leonid Křížek, účastník vůbec prvních vzpomínkových akcí pod Santonem v 70. letech, a to s využitím podkladů od renomovaného historika a autora literatury faktu Jiřího Kovaříka. Během cca hodinu a půl trvající akce nebyl zraněn nikdo z účastníků ani desítek koní; bitevní ukázka proběhla rámcově dle zamýšleného scénáře a při závěrečném defilé byli účastníci odměněni potleskem diváků, již přišlo dle policejních odhadů mezi deseti a jedenácti tisíci.

Austerlitz 3

Nedělní pietní akt s katolickou a pravoslavnou modlitbou za oběti válek s účastí asi čtyř stovek vojáků proběhl v důstojné atmosféře a uzavřel program akce Austerlitz 2017. Jako každoročně měla mimořádný ohlas v médiích v celém světě, jež zprostředkovaly fotografie i videa především ze sobotní rekonstrukce bitvy.

psali jsme: Napoleon vstoupil do Moskvy aneb začátek konce slavné armády

Austerlitz 2017 byla vrcholnou akcí sezóny, během níž proběhly úspěšně například na jaře připomínka přechodu Tagliamenta z roku 1797 v rámci vzpomínkové akce ve friulské Porcii, a v září také 3e Jubilé Impérial v Rueil-Malmaison, kterého se účastnilo z celkového počtu 650 účastníků na 125 vojáků C.E.N.S. z České republiky ve francouzských a ruských uniformách, a za vojensko-historickou náplň programu odpovídal prezident C.E.N.S. Jakub Samek. Podobně i Austerlitz 2018 bude vyvrcholením mimořádné sezóny, během níž si připomeneme mj. 220. výročí dobytí ostrova Malty v úvodu Bonapartova egyptského tažení: Projekt Austerlitz je partnerem této vzpomínkové akce.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagy článku