Zranění střídala zranění, ani vybuchlý granát ji nezastavil. Proti okupantům povstala i ,,zjizvená tvář" Albina Mali-Hočevar

Zranění střídala zranění, ani vybuchlý granát ji nezastavil. Proti okupantům povstala i ,,zjizvená tvář&quote; Albina Mali-Hočevar
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Albina Mali-Hočevar
19 / 07 / 2021, 10:00

Albina Mali-Hočevar se už jako 16letá dívka zapojila do protinacistického odboje a byla ochotná vytrvat až do osvobození své země od okupantů. Patří k významným figurám jugoslávského odboje.

Jugoslávie zažila na počátku dubna 1941 zatěžkávací zkoušku. Byla napadena silami Osy, kterou doplnilo i Maďarsko, a invazoři si posléze území rozdělily. 17. dubna 1941 pak Jugoslávie podepsala s okupanty příměří, ve stejný den uprchl král Petr II. Karađorđević se členy vlády do exilu.

Postupně se zformovalo proti okupantům silné jugoslávské partyzánské hnutí v čele s Josipem Brozem-Titem a bylo odhodláno všemi prostředky, které mělo k dispozici, bojovat proti nepříteli. Významnou figurou jugoslávského odboje pak byla mladá dívka Albina Mali-Hočevar, které bylo v době invaze pouhých 16 let. Záhy se však připojila k odboji.

Narodila se v roce 1925 v rodině 8 dětí. Albině brzy zemřel otec a rodina se potom přestěhovala do vesničky Jurka Vas. Albina se nikdy nesmířila i přes její mladý věk, že její země je okupována cizáky, a proto dala své služby k dispozici odboji, jenž měl vetřelce porazit. Nejprve Albina šířila letáky, předávala informace a vykonávala zpravodajskou činnost pro odboj. V 17 letech se připojila k partyzánům ve slovinských horách, kde probíhaly boje s nepřítelem. Tehdy také byla poprvé zraněna.

Na konci roku 1942 již tvořila součást První slovinské brigády odbojového hrdiny Tone Tomšiče. Albina v bojích utrpěla na začátku roku 1943 další zranění. To ji však nezastavilo, právě naopak posílilo její bojové odhodlání. V létě 1943 se však zdálo, že horlivá odbojářka to má spočítané, když těsně před těsně vybuchl granát. Albina přišla o oko, ale opět přežila, nicméně ze zranění se musela postupně dostat poměrně dlouho v nemocnici.

V roce 1944 se vydala do akce znovu, nyní již v roli zdravotní sestry, která ošetřovala své zraněné spolubojovníky na bojovém poli, což byla rovněž nebezpečná činnost. Albina, které bylo na konci války právě 20 let, však přežila všechny nástrahy či nesnáze a nakonec slavila úspěch, když byli okupanti poraženi. Odbojářce bylo uděleno nejvyšší jugoslávské vyznamenání za statečnost.

Albinina mise tak skončila a mladá dívka začala nový život. Stala se prominentní a respektovanou členkou příští vlády. Statečná žena zemřela v roce 2001 ve svých 75 letech.

 

Zdroj: War is Boring

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace