Ztracen a znovu nalezen: Ruský pilot se našel po 31 letech v Afghánistánu

Ztracen a znovu nalezen: Ruský pilot se našel po 31 letech v Afghánistánu
18 / 06 / 2018, 13:00

Ruský pilot, který se pohřešoval 31 let, se zřejmě našel v Afghánistánu. I když Rusko zatím nepotvrdilo jeho identitu, podle serveru warhistoryonline.com i dalších se má jednat o pilota Sergeye Pantelyuka. 1. června informovala americká oficiální místa v Afghánistánu ruskouu ambasádu v Kábulu, že našla pilota, který se ztratil v roce 1987.

V roce 1980 poslalo Rusko svou vojenskou jednotku, aby bojovala s islamistickými rebely, kteří usilovali o svržení prosovětské afghánské vlády. Během tohoto konfliktu, jakož i nakonec nezdařeného sovětského vojenského angažmá v Afghánistánu, bylo ztraceno nespočet sovětských vojáků, kteří se již nikdy nenašli.

psali jsme: VIDEO: Drsná mariňačka dala vale Afghánistánu. Teď pomáhá chytat pytláky v Africe

Nyní to vypadá, že po 31 letech se ruský pilot Pantelyuk skutečně našel. Má mu být 56 let a byl poslán do Afghánistánu v roce 1987. Podle muže, který jej znal, byl Pantelyuk vždy fascinován letadly, a proto se stal pilotem. Před 31 lety měl ženu a malé dítě. Podle posledních zpráv měl 27. října 1987 Pantelyuk absolvovat rutinní let nad Kábulem, ale tam jeho stopa končí, aby se objevila znovu až o 31 let později.

psali jsme: Štorm 333 - operace Specnaz, která zahájila sovětskou okupaci Afghánistánu a československý podíl na ní

V ten den ale panovalo špatné počasí a Pantelyukovo letadlo ztratilo radiové spojení s velením. I když se posléze rozjela záchranná operace, která trvala více než měsíc, letadlo s Pantelyukem se nepodařilo najít. Ale nakonec má podle všeho tento příběh šťastný konec.

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku