Ztracené kufříkové jaderné bomby a krvavá cesta Vladimira Putina k moci

Ztracené kufříkové jaderné bomby a krvavá cesta Vladimira Putina k moci
Autor fotografie: Pixabay License Free for commercial use|Popisek: Ilustrační obrázek
03 / 08 / 2023, 16:00

Generál Alexander Lebeď zemřel při nevyjasněné havárii vrtulníku Mi8. Jedna z teorií mluví o tom, že bývalý sovětský generál zemřel na příkaz Putina, podle jiných teorií se stal obětí války mezi oligarchy o ovládnutí průmyslových podniků v Rusku.

7. září 1997 magazín Sixty Minutes společnosti CBS vysílal alarmující zprávu bývalého ruského poradce pro národní bezpečnost, generála Alexandra Lebedě, který informoval o faktu, že ruská armáda postrádá ve svém arzenálu více než sto kufříkových jaderných bomb.

Co s těmito zbraněmi je, kdo je ovládá nebo zda byly zničeny, bývalý generál nevěděl. Na otázku, zda je možné, že by nevěděl o jejich likvidaci armádou, generál odpověděl, že ne. Zbraň schopná zabít přibližně 100 000 lidí není pod kontrolou a může se nacházet v rukou teroristů kdekoliv na světě. Kufřík o velikosti 60 cm x 40 cm x 20 cm může odpálit jedna osoba během půl hodiny. Zbraň vypadá jako 105mm náboj zabalený ve větším kufříku.

Ironií osudu vznikly tyto zbraně určené pro likvidaci amerických měst sovětskými agenty podle původních návrhů laboratoří v Los Alamos uniklých v šedesátých letech! Existenci těchto zbraní ale potvrdil i další ruský důstojník jménem Stanislav Lunev v lednu 2000. Ukázka, jak by mohla tato bomba vypadat, proběhla v americkém Kongresu 24. ledna 2000, kde byl ukázán kufřík s funkčními součástkami, pouze bez plutoniové náplně. Ruská vláda popřela, že takovéto zbraně kdy existovaly.

I v případě, že tyto zbraně neexistují, je pořád hodně jaderných zbraní, které se ztratily při haváriích ponorek nebo letadel USA a Sovětského svazu. Američané přiznávají celkem 11 ztracených jaderných zbraní a to včetně vodíkových, ruská strana oficiálně nic, ale podle odhadů se sovětské a následnické ruské armádě povedlo ztratit více než 40 hlavic.

Lebeď v roce 1996 kandidoval proti Jelcinovi na prezidenta a slíbil, že povede nelítostnou válku proti korupci a nepořádku. Navzdory jeho obavám ohledně Jelcina, který v těchto volbách vyhrál druhý mandát, mu následně sloužil jako poradce pro národní bezpečnost a vyslanec v Čečensku, kde vyjednal křehkou mírovou dohodu, která umožnila faktickou nezávislost. Poté, co vyhrál volby jako guvernér provincie Krasnojarsk, Lebed zemřel při dodnes nevyjasněné havárii vrtulníku v roce 2002.  Jedna z teorií mluví o tom, že bývalý sovětský generál zemřel na příkaz Putina. 

Tou dobou už byl Vladimir Putin novým prezidentem Ruska. Jako produkt KGB se katapultoval do prezidentského úřadu tím, že v roce 1999 obvinil čečenské teroristy z bombových útoků na čtyři obytné domy v ruských městech, při nichž zahynulo více než 300 lidí. Jak novinář David Satter přesvědčivě argumentoval ve své knize z roku 2017 Čím méně víte, tím lépe spíte: Cesta Ruska k teroru a diktatuře za Jelcina a Putina, tyto bomby s největší pravděpodobností nastražili ruští agenti FSB, jako součást operace tzv. „false flag“.

To také posloužilo jako záminka k zahájení nové války v Čečensku, která měla za následek masivní smrt a zkázu, včetně výjevů z jeho zdevastovaného hlavního města Grozného, ​​které se děsivě podobají dnešním obrázkům Mariupolu a Charkova.

Zdroj: CBS, Daily Beast

Tagy článku