Infarkt slavného generála jako viník ztracené bitvy u Gettysburgu? Robert E. Lee a jeho nevysvětlitelná rozhodnutí

Infarkt slavného generála jako viník ztracené bitvy u Gettysburgu? Robert E. Lee a jeho nevysvětlitelná rozhodnutí
Popisek: Generál Robert E. Lee
15 / 02 / 2019, 17:30

Byla klíčová bitva u Gettysburgu v roce 1863 ztracena kvůli infarktu a dalším zdravotním problémům konfederačního generála Roberta E. Leeho? Lékařské studie to naznačují.

V roce 1863 měl v rámci probíhající americké občanské války slavný konfederační generál Robert E. Lee odvážný plán. Chtěl vtrhnout na sever, porazit na hlavu vojska znepřátelené Unie, a vynutit si tak konec vleklého konfliktu, který začal v roce 1860.

Konfederační armáda měla slavit velké vítězství, což se však nakonec, jak víme, nestalo. Výsledek totiž závisel na stěžejní bitvě u Gettysburgu ze dnů 1.- 3.7. 1863. Tu však Konfederace nakonec ztratila, a příčinou mohl být prodělaný infarkt generála Leeho.

psali jsme: VIDEO: Archeologové objevili pokoj otrokyně, s níž měl americký prezident Jefferson šest dětí

Studie vydána institucí National Institute of Health’s Center for Biotechnology Information se zabývala již před 25 lety podrobným zmapováním zdravotního stavu generála Leeho. Studie poukázala na jeho relativně dobrý zdravotní stav v šedesátých letech 19. století, současně však trpěl anginou pectoris a stěžoval si na časté bolesti hrudníku.

V roce 1870 pak nemoc eskalovala, což vedlo ke smrti konfederačního generála, jenž zemřel v 63 letech. Několik měsíců před klíčovou bitvou u Gettysburgu navíc Lee onemocněl perikarditidou, což je zánět osrdečníku, a prodělal také infarkt. Perikarditida ovlivnila mimo jiné jeho schopnosti jízdy na koni a trpěl v této době úzkostmi a depresemi. Ty se stupňovaly po prohrané bitvě u Gettysburgu.

psali jsme: Kdo byl nejinteligentnějším americkým prezidentem v dějinách? Statistika překvapuje

Podle závěrů studie National Institute of Health’s Center for Biotechnology Information vleklá srdeční onemocnění generála ovlivnily jeho rozhodovací schopnosti, a to i v bitvě u Gettysburgu. Právě srdeční ,,neduhy" způsobily, že generál Lee v klíčový den slavné bitvy udělal několik zcela nezvyklých a nevysvětlitelných rozhodnutí, jež mohly zapříčinit konečnou prohru.

Mezi ně patří především zmatečné velení ve vrcholící bitvě, nejasně formulované rozkazy, které mohly alespoň dočasně zvrátit vývoj klíčové bitvy či nedostatečná iniciativa. V neposlední řadě byl příčinou prohry také nezvládnutý přechod z defenzivy, kterou Lee preferoval, do ofenzivy. I na tato a další rozhodnutí mohl mít vliv generálův neutěšený zdravotní stav včetně prodělaného infarktu.

 

Zdroj: wearethemighty.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.