Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo
Sigmund Rascher byl lékař, který se dal do služeb nacistického režimu. Smutně proslul svými experimenty a metodami ,,léčby".
Když se řekne nacistický lékař, obvykle se informovanějšímu člověku vybaví ,,Anděl smrti" Josef Mengele, který byl ztělesněním nelidských praktik, jež tento lékař prováděl na vězních. Méně známý, o to však brutálnější byl fanatický nacista, lékař Sigmund Racher, který se stal nechvalně známým pro své děsivé experimenty.
Ty byly prováděny pro potřeby německého válečného letectva v plné shodě s vysoce postaveným nacistou Heinrichem Himmlerem, který si v podobných experimentech doslova liboval. Rascher své odporné pokusy prováděl v koncentračním táboře Dachau, kde se mnoho vězňů stalo oběťmi zvrácených mučicích praktik, jež navenek starostlivý otec tří dětí prováděl.
Rascherův ,,výzkum" se zaměřoval na problémy, kterým musely čelit sestřelení němečtí piloti. Nacistického lékaře například zajímalo, jak dlouho takový pilot přežije v ledové vodě, nebo jaké následky pro jeho tělo má vysoká nadmořská výška. ,,Zkoumalo" se však daleko více těchto aspektů spojených s válečným letectvím. Rascher neponechal nic náhodě a ke svým experimentům se ,,náležitě" vybavil. V Dachau byla postavena tlaková komora, která v praxi simulovala změny nadmořské výšky. Ve skutečnosti byly smrtícím Rascherovým nástrojem, protože v ní musel vězeň čelit vakuu a další pobyt v komoře tak doslova trhal plíce.
Vedle tlakové komory, kde se vězni, než zemřeli, náhlými výkyvy tlaku sami poškozovali, vystavoval Rascher vybrané vězně experimentům ve vodě. V praxi to vypadalo tak, že oběti musely v ledové vodě vydržet mezi dvěma až pěti hodinami a Rascher monitoroval jejich srdeční činnost, puls a svalovou činnost. Dělal si záznamy, po jak dlouhé době upadne vězeň do bezvědomí. Později Rascher prohlásil, že cílem těchto pokusů bylo zjistit, jak dlouho přežije sestřelený pilot v ledové vodě. To však nebylo vše. Rascher totiž v některých případech svou oběť doslova ,,zmrazil" v ledové vodě, a pak ji ponořil do teplé vody. Vězeň tak v důsledku teplotního šoku většinou téměř okamžitě zemřel.
Rascher také nechal do svých obětí střílet, a to do do všech částí těla či jim byly bez anestezie amputovány končetiny. Nacistický lékař pak se zvráceným zalíbením sledoval jejich reakce. Vězni byl i mrzačeni jinými brutálními způsoby, v nichž Rascher ,,vynikal".
Na rozdíl od Josefa Mengeleho, kterému se podařilo na konci války utéci z Německa a vyhnout se spravedlivému trestu, v případě Raschera spravedlnost nezůstala slepá. V roce 1944 ztratil Rascher zásadním způsobem důvěru Heinricha Himmlera, což byl začátek jeho konce.
Himmler se totiž dozvěděl, že Rascherova žena chtěla unést dítě a tímto způsobem si je ,,osvojit". Posléze vyšlo najevo, že tři děti, které měla s Rascherem, byly buď uneseny či ,,koupeny". Himmlera tyto informace rozzuřily a nechal proto Raschera v dubnu 1944 zatknout také za finanční nesrovnalosti, smrt jeho asistenta a vědecké podvody.
Se svou ženou byli deportováni do koncentračního tábora Buchenwald, kde pobývali až do dubna 1945, kdy byl tábor evakuován. Pak byl Rascher převezen opět do Dachau, kde dříve páchal své zvrácené pokusy. 26. 4. 1945 byl tři dny před osvobozením tábora Američany zastřelen popravčí četou na přímý Himmlerův rozkaz.
Zdroj: history.com