29. Aviatická pouť - letiště Pardubice (1. a 2. června)

29. Aviatická pouť - letiště Pardubice (1. a 2. června)
27 / 05 / 2019, 17:30

V sobotu a v neděli 1. a 2. června proběhne na pardubickém letišti známá Aviatická pouť. Divákům se předvedou jak současné vojenské stroje a akrobatické speciály, tak historická letadla z různých období. Nebudou mezi nimi chybět britské druhoválečné legendy Spitfire a Tiger Moth. Program Aviatické pouti je koncipován jako velkoprostorové divadlo na zemi i ve vzduchu. Nabídne scény z dějin aviatiky a slavné válečné scény. Účinkují nejlepší piloti a slavná letadla. Vše je také doplněno pyrotechnickými efekty, množstvím pozemní techniky a vojáků v dobových uniformách. Nebude chybět akrobacie v podání mistrů světa a pro nejmenší je připraven velký dětský den.

„Elegantní stíhací letouny Spitfire s charakteristickým eliptickým půdorysem křídla a nezaměnitelným zvukem dvanáctiválcového motoru Rolls-Royce Merlin obdivuje asi každý letecký nadšenec a neznámé nejsou ani pro ostatní veřejnost. S tímto typem jsou spojeny i četné úspěchy našich letců bojujících za druhé světové války ve Velké Británii. Proto tento typ na Aviatické pouti vždy rádi přivítáme. Bude se jednat o letoun Spitfire Mk. XVIe, který tak bravurně předvádí skvělý pilot Dan Griffith. Zajímavostí, kterou určitě postřehnou letečtí nadšenci, je změna půdorysu křídla. V loňské sezoně letoun létal se zkráceným rozpětím, s takzvanými useknutými konci křídla tak jako to měly mnohé Spitfiry na konci války. V letošním roce má křídlo opět charakteristické konce zúžené do špičky. Takové křídlo je aerodynamicky vhodnější pro letové předvádění na airshow, “ říká Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

aviatickapout.cz

Druhým letounem s britskými výsostnými znaky v programu Aviatické pouti se stane dvouplošný de Havilland DH.82A Tiger Moth. „Cvičné dvoumístné Tiger Mothy určitě nejsou tak mediálně známé jako legendární Spitfiry, přesto mají pro britské letectvo velký význam. V jejich kabinách získávali první letecké zkušenosti mnozí pozdější piloti stíhacích Spitfirů či piloti bombardovacích letadel. Byla mezi nimi i řada československých pilotů bojujících za druhé světové války v řadách britské RAF, “ říká letecký publicista Petr Kolmann a pokračuje: „Tento krásně zrenovovaný Tiger Moth efektně předváděný známým pilotem Richardem Santusem je také zajímavý tím, že vzhledem k roku výroby se stane nejstarším originálním letadlem na letošní Aviatické pouti. Návštěvníci, až si budou tento hezký dvouplošník prohlížet zblízka na statické stojánce, tak vzhledem k perfektnímu stavu asi jen těžko uvěří, že byl vyroben již v roce 1935. Navíc ve vzduchu je plně akrobatický.“

aviatickapout.cz

Slavná britská letadla na zemi doplní ukázka dobového tábora RAF i s dokonalou maketou Spitfiru ve skutečné velikosti, kde budou nadšenci z Czech Spitfire clubu v dobových uniformách připraveni návštěvníkům přiblížit mnohé zajímavosti z činnosti našich letců v řadách britského Royal Air Force.

„V programu bude mít, tak jako každý rok, svou účast i české vojenské letectvo. Na statické ukázce představí základní typy používané v současnosti a návštěvníci se budou moci s jednotlivými typy i blíže seznámit. Vojenské stroje pochopitelně nebudou chybět ani na pardubickém nebi. V letovém programu je zařazena oblíbená scéna útoku dvojice bitevníků L-159 Alca na letiště, doprovázená pyrotechnickými efekty. Na ni naváže ukázka těchto letadel v různých letových režimech. K vrcholným ukázkám patří předvedení letounu JAS-39 Gripen v podání skvělého pilota Ivo Kardoše, jehož velice dynamická letová ukázka je také součástí programu Aviatické poutě. Na letišti nebudou chybět ani zástupci pozemního vojska Armády ČR s rozmanitou technikou, kterou si budou moci všichni zájemci dopodrobna prohlédnout.

aviatickapout.cz

K programu Aviatické pouti patří pravidelně i vystoupení Centra leteckého výcviku Pardubice. To všechny své typy předvede ve statické ukázce, a navíc ve vzduchu představí nový obratný vrtulník Enstrom 480B. Jedinečnou ukázkou se stane společný let současného cvičného proudového letounu L-39 Albatros ve skupině s historickým vrtulovým cvičným strojem C-11 z padesátých let, “ přibližuje vojenskou účast Ladislav Minařík z organizačního štábu Aviatické poutě.

Vedle více než pětihodinového letového programu čeká na návštěvníky i bohatý celodenní pozemní program s rozmanitou paletou atrakcí, dětských soutěží a ukázek veteránů, vojenské, policejní a hasičské techniky. Letiště bude po oba dny otevřeno od 8.00 hodin.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace