Audit národní bezpečnosti: Ochrana měkkých cílů

Audit národní bezpečnosti: Ochrana měkkých cílů
Autor fotografie: © 2016 Ministerstvo vnitra České republiky|Popisek: Ředitel Soft Targets Protection Institutu Zdeněk Kalvach
10 / 05 / 2016, 08:30

Seminář Ministerstva vnitra k terorismu se mj. věnoval problematice měkkých cílů

Zdeněk Kalvach ze Soft Targets Protection Institutu, Zdeněk Truhlář z Letiště Praha nebo Noman M. Benotman. Tito odborníci ve čtvrtek 5. května 2016 vystoupili na prvním z řady seminářů a konferencí, které připravilo Ministerstvo vnitra na letošní rok k realizaci Auditu národní bezpečnosti. Z celkem jedenácti témat, v nichž Audit zkoumá jedenáct zásadních bezpečnostních oblastí, se dnešní seminář věnoval tématu terorismu. 

Během semináře, který zahájil ministr vnitra Milan Chovanec, se přednášející věnovali např. problematice ochrany měkkých cílů před teroristickými útoky, bezpečnosti civilního letectví a aktuálním opatřením na letišti Václava Havla v Praze nebo působení muslimské komunity v České republice. Noman M. Benotman z think tanku Quilliam Foundation pak prezentoval své vlastní zkušenosti bývalého džihádisty a podobu boje proti radikalizaci ve Velké Británii.

Ochraně měkkých cílů, tedy málo chráněných míst s přítomností většího počtu osob, se věnoval ředitel Soft Targets Protection Institutu Zdeněk Kalvach. Ten upozornil mj. na skutečnost, že na cíle terorismu je třeba se dívat pohledem teroristy, který si vybírá snadno dostupný cíl, jehož napadením lze dosáhnout co největšího efektu s co nejmenšími náklady. Více než polovina v Evropě napadených cílů jsou totiž právě cíle měkké. Proto je v této oblasti Ministerstvo vnitra dlouhodobě velmi aktivní – např. v letošním roce podepsalo memorandum o spolupráci při ochraně židovských měkkých cílů.

Staronová hrozba terorismu pro Evropu. Terčem útoku jsou a budou měkké cíle.

Co je Audit národní bezpečnosti?
Cílem Auditu je definovat bezpečnostní politiku České republiky napříč odvětvími a prostřednictvím komplexní analýzy zjistit, jak je Česká republiky schopná reagovat na změnu bezpečnostní situace ve světě či zda a jak jsou jednotlivé složky připraveny těmto hrozbám čelit. Výstupem Auditu bude komplexní materiál, který popíše reálnou připravenost ČR čelit tradičním i nově vzniklým bezpečnostním hrozbám. Mezi témata Auditu patří vedle terorismu jak tzv. klasické bezpečnostní hrozby, jako extremismus nebo přírodní hrozby, tak i tzv. nové hrozby, jakými jsou působení cizí moci, hrozby v kyberprostoru či bezpečnostní aspekty migrace.

Autor: Lucie Nováková, ředitelka odboru tisku a PR

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace