Drony a roboty zaútočí v lednu na veletrhu CES 2015. Jsme připraveni na ztrátu soukromí?

Drony a roboty zaútočí v lednu na veletrhu CES 2015. Jsme připraveni na ztrátu soukromí?
Autor fotografie: CES 2015|Popisek: CES 2015
05 / 01 / 2015, 12:45

Největší světový veletrh spotřební a výpočetní elektroniky International Consumer Electronics Show (CES) se bude konat v americkém Las Vegas od 6. do 9. ledna 2015. Hitem bude představení robotických systémů a bezpilotních leteckých systémů (UAV) - hodnota trhu se odhaduje na miliardu dolarů...
Zdroj: CES 2015

Bezpilotní letecké prostředky - drony - jsou bezesporu obrovským hitem ve světě i u nás. Výrobci se snaží co nejrychleji obsadit co největší podíl na trhu, který je odhadován na miliardy dolarů. I přes námitky státních úřadů (především s odvoláním na ochranu osobních údajů) a snahu regulovat používání dronů, jsou výrobci rozhodnuti prosadit jejich používání v každodenním životě. Na téma dronů jsme psali v našem článku Drony a mapování kritické infrastruktury nebo v článku Drony na sportovních stadionech - nové bezpečnostní riziko?

Veletrh International CES - zcela nové tržiště pro bezpilotní systémy

CES je první a největší technologická událost v roce 2015, chystá pro návštěvníky vedle záplavy nejrůznější designové výpočetní techniky, chytrých televizí a mobilních telefonů, také několik překvapení z oblasti robotiky a automatizace. Mezi nejzajímavější bezesporu patří otevření specializovaného tržiště s bezpilotními systémy a rozšířený pavilon výstavy robotů.

Na veletrhu bude představeno to nejlepší, co se z oblasti bezpilotních leteckých systémů (UAV) a pozemních samohybných strojů chystá v nadcházejícím roce na trh (o využití inteligentních robozů a zahájení jejich testovacího provozu v kalifornském campusu Microsoftu jsme psali v článku Soumrak lidské ochranky? Přicházejí robotičtí strážci s umělou inteligencí

Exhibice otevírá ve velkém stylu a výstavní plocha prvního ročníku tak zabere více jak 600 metrů čtverečních. Vystavovat se zde chystá přes 16 světových výrobců dronů (včetně značek jako Air-Dog, Squadrone, Trace, DJI, iRobot, Trace, Ecovacs, či Pelican Products) a samohybných systémů ovládaných jen pomocí vzdáleného monitoru a klávesnice.

Podle výzkumu, který CEA pro účely nadcházející výstavy zrealizovala, vzroste trh se spotřebitelskými drony v nadcházejícím roce o 55 % a přinese jejich výrobcům příjmy v hodnotě blížící se 130 milionům dolarů. V horizontu pěti let by již trh s drony měl mít více jak miliardovou hodnotu.

“Drony a samohybné systémy začínají rychle nacházet uplatnění ve všech sférách lidské činnosti, od monitoringu vzdušného prostoru, přes hlídání nemovitostí a sportovní využití až po asistenci při výzkumné činnosti a záchranářskou činnost až po odstraňování následků pohrom,“ komentovala Karen Chupka, senior vice presidentka CES. „Jsme nadšení, že můžeme představit tržiště s těmito systémy v rámci nadcházejícího veletrhu CES a stát se tak na vlastní oči svědky toho, jak unikátní nástroje mění způsob a bezpečnost lidské práce a zachycují náš svět,“ dodává ještě.

Roboti obsadí o 25 procent větší výstavní plochu

Drony a samohybné systémy ale nejsou jediným velkým lákadlem nadcházejícího CES, vedle lidských návštěvníků se totiž na veletrh chystá také armáda robotických přístrojů. K vidění bude obrovská škála přístrojů, které sahají od zábavných systémů až po praktické pomocníky v čele s úklidovými roboty. Výstavní plocha určená pro robotiku se proto na CES 2015 zvětší o 25 procent oproti letošnímu roku, což svědčí o tom, že se revoluční způsob naší komunikace se světem díky těmto přístrojům pomalu stává součástí našich každodenních životů.

Své roboty se na CES chystá vystavovat více než 18 společností, které v této oblasti pravidelně přinášejí největší porci technologických inovací. Mezi ty bude pro nadcházející rok patřit například propojení s cloudovými službami, ovládání pomocí mobilních tabletů a mobilních telefonů či pokročilá interakce robotů prostředím. Výstava robotiky se představí na ploše více jak 750 metrů čtverečních.

“Roboti mění způsob, jakým se uživatelé učí, udržují své nemovitosti, hlídají si zdraví, ale také provozují svůj byznys. Tito nedocenitelní pomocníci totiž bez odmlouvání dělají to, co lidé tak jednoduše dělat nemohou, nebo zkrátka a jednoduše dělat nechtějí,“ dodává Karen.

Více se dozvíte na stránkách veletrhu.

Psali jsme také:

Drony na sportovních stadionech - nové bezpečnostní riziko?

České Radiokomunikace jako první testují možnost využití dronů při kontrolách vysílačů za plného provozu

Pozvánka na diskuzi "Bezpilotní letadla v České republice"

Má právo co říci k bezpilotním letounům?

GOOGLE testuje robotické drony na doručování zásilek

Tagy článku