Evropané ve službách Islámského státu

Evropané ve službách Islámského státu
28 / 04 / 2015, 12:00

Seminář se bude zabývat problematikou účasti občanů České republiky a Evropské unie v řadách bojovníků Islámského státu. Nebezpečí islámského terorismu a Islámského státu je možná vůbec největším bezpečnostním problémem současnosti.

POZVÁNKA na seminář konaný pod záštitou

poslance výboru pro bezpečnost Martina Lanka a předsedy výboru pro obranu Davida Kádnera

na téma „Evropané ve službách Islámského státu“

TERMÍN KONÁNÍ: 5. května 2015, 9:30h
MÍSTO KONÁNÍ: budova Poslanecké sněmovny, Sněmovní 4,
místnost 311b (Výbor pro obranu)

Dovolujeme si Vás pozvat na seminář, který se bude zabývat problematikou účasti občanů České republiky a Evropské unie v řadách bojovníků Islámského státu. Nebezpečí islámského terorismu a Islámského státu je možná vůbec největším bezpečnostním problémem současnosti. Rizika se netýkají jen blízkého východu ale i území Evropy a České republiky. Z Evropy odchází bojovat na straně islámských radikálů tisíce dobrovolníků.

Cílem semináře je zmapovat aktuální rizika, jimž je vystavena Česká republika a prezentovat návrhy legislativních změn klíčových paragrafů trestního zákoníku, aby přesně odpovídaly současné mezinárodní bezpečnostní situaci. Jedním ze zásadních problémů je skutečnost, že dnes je trestná služba pouze v armádách cizího státu, což se ale nevztahuje právě na tzv. Islámský stát, který je ve skutečnosti pouhou teroristickou organizací, nikoli mezinárodně uznaným státem.

Program semináře

1. Marek Černoch, předseda poslaneckého klubu
2. David Kádner, předseda výboru pro obranu
3. Martin Lank, člen výboru pro bezpečnost
Zahajovací slova a úvod do problematiky

4. doc. JUDr. Vladimír Zoubek, Csc, LL.M., MBA, proděkan Fakulty práva, PEVŠ Praha
Rizika uznání Islámského státu jako subjektu mezinárodního práva

5. doc. JUDr. Tomáš Gřivna, Ph.D. Katedra trestního práva, Univerzita Karlova v Praze
Trestní zákoník ve vztahu k mezinárodní bezpečnostní situaci

6. doc. Mgr. Martin Konvička, Ph.D., Jihočeská univerzita, představitel iniciativy IVČRN
Koncepce přístupu k riziku islámského radikalizmu v Evropě

7. Petr Špaček, náměstek ředitele Bezpečnostní informační služby ČR

8. Ing. Luboč Koudelka, ředitel Vojenského zpravodajství ČR

9. Zástupce speciálních sil Armády ČR

10. Miroslav Lidinský, vojenský veterán

Účast, prosíme, potvrďte, na e-mailovou adresu formandlovam@psp.cz. Vstup do budovy PSP ČR s platným občanským průkazem.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.