Hoaxy, fámy a pomluvy na internetu

Hoaxy, fámy a pomluvy na internetu
Popisek: Ilustrační foto
11 / 03 / 2016, 11:30

Na semináři se bude mimo jiné diskutovat také o tom, že hoaxy, fámy a pomluvy nejsou žádnou novinkou, pouze elektronická komunikace urychlila jejich šíření.

Security Magazín, který je mediálním partnerem semináře Migrační vlna a její vliv na bezpečnost", který se koná dne 14.4. se dnes dozvěděl o nové přednášce v rámci semináře. Jedním z přednášejících bude pan Josef Džubák, správce serveru HOAX.CZ

Zeptali jsme se ho, jak se k dané problematice dostal : „První počítač, který jsem vlastnil, byl legendární ZX Spectrum. Před dvaceti lety jsem pracoval jako správce počítačové sítě a s rozvojem e-mailové komunikace jsem se stále častěji setkával s hoaxy, které mí svěřenci byli schopni šířit po síti. To mě inspirovalo k založení serveru, který by na českém internetu pomáhal v boji s tímto nešvarem. Server HOAX.CZ na internetu existuje už 16 let.“

Jak během let začalo využívat e-mailovou komunikaci stále více lidí, a sociální sítě se stávají masovou záležitostí, přenáší se do této oblasti i problémy z reálného světa. To je spojené se šířením různých fám, ať už těch zdánlivě neškodných, tak i těch speciálně vytvořených za účelem poškodit určitou skupinu lidí, dezinformovat a vyvolávat paniku.

Anglické slovo hoax (ze 17. století) obecně označuje podvod, mystifikaci či žertovnou klamnou zprávu. V elektronické komunikaci je hoax speciálně nevyžádaná e-mailová nebo IM zpráva, která uživatele varuje před nějakým virem, prosí o pomoc, informuje o nebezpečí, snaží se ho pobavit apod. Hoax většinou obsahuje i výzvu žádající další rozeslání hoaxu mezi přátele, příp. na co největší množství dalších adres, proto se někdy označuje také jako řetězový e-mail.

O dalších zajímavých přednáškách na tomto semináři Vás budeme postupně informovat.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace