IDET ARENA 2019: Ukázky armádní, hasičské i policejní techniky v akci

IDET ARENA 2019: Ukázky armádní, hasičské i policejní techniky v akci
22 / 05 / 2019, 21:00

Součástí bezpečnostních veletrhů, které se na brněnském výstavišti konají od 29. května, bude i terénní polygon IDET ARENA. Návštěvníci tak budou mít až do 1. června příležitost vidět dynamické ukázky vojenské, hasičské a policejní techniky.

Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje chystá ukázky své zásahové jednotky. Ta bude demonstrovat činnost při napadení doprovodu chráněné osoby. Návštěvníci uvidí několik vozidel, imitační prostředky i střelbu slepými náboji. Ukázka se zaměří na dynamickou činnost a taktiku obrany.

Atraktivní budou také ukázky Oddělení služební hipologie KŘP JmK. V Brně působí oddělení od roku 1993, kdy navázalo na tradici jízdní policie, která sahá do roku 1948. V současné době je nedílnou součástí služby pořádkové policie. Ve své ukázce předvede připravenost koní a jezdců při nácviku rušivých jevů. Diváci se tak podívají na reakce koní na prapory a transparenty, skok přes oheň, reakce koně na střelbu, průchod dýmovnicemi i vytlačování koněm.

Svou činnost předvede také Městská policie Brno. Ve své ukázce se zaměří na zvládnutí agresivního davu. Štítové družstvo strážníků pořádkové jednotky ve spolupráci s psovodem bude mít za úkol nejen zklidnit rušnou situaci, ale také zadržet agresory útočící na kordon. Poradit si budou muset s předměty vrhanými z davu i s nečekaným ozbrojeným pachatelem.

Ukázky zajistí také Záchranný útvar HZS ČR. Předvede zde činnost a obsluhu cisternové zodolněné stříkačky CZS 40 S3. Jedná se o kolové vozidlo na podvozku Tatra T815-7 8x8 o délce 11 metrů a šířce 2,5 metrů. Cisternová zodolněná stříkačka je konstruována pro nasazení v prostředí s vysokou mírou ohrožení obsluhy, podvozku a hasicí technologie a ve složitých terénních podmínkách.

Dvě odlišné ukázky připravuje Vězeňská služba ČR. První z nich se zaměří na napadení eskorty s mimořádným bezpečnostním opatření, a to za využití pancéřového vozidla a dvou vozidel doprovodných. Druhou ukázkou bude simulace útěku vězněných osob ze střeženého objektu.

Zajímavý program chystá Celní správa ČR. Speciální taktická skupina Generálního ředitelství cel provede ukázku zadržení nebezpečných pachatelů pašujících do České republiky omamné a psychotropní látky. Připraveny budou i dvě kynologické ukázky.

Taktickou ukázku na téma „Činnost patroly za přesunu“ provedou studenti dvou brněnských fakult Univerzity obrany (Fakulty vojenského leadershipu a Fakulty vojenských technologií), konkrétně se bude jednat o příslušníky výběrové zájmové skupiny COMMANDOS. Ukázka bude demonstrovat zasazení mobilní patroly v nestabilním prostředí operace. Na polygonu uvidí zájemci také Ozbrojené síly Slovenské republiky, které při dynamické ukázce představí modernizovanou verzi BVP-2 s označením BVP-M.

Provoz předváděcí dráhy bude denně zahajován v 10:00 hod (ve středu od 11:30 hod, v sobotu od 9:30 hod) a bude rozčleněn na 2 ukázkové bloky.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.