IDET představí na rekordní ploše prestižní vystavovatele a špičkové exponáty

IDET představí na rekordní ploše prestižní vystavovatele a špičkové exponáty
21 / 05 / 2019, 18:00

V úterý 21. května se na ministerstvu obrany konala tisková konference za účasti náměstka pro řízení Sekce vyzbrojování a akvizic MO ČR, Tomáše Kopečného, ředitele Odboru průmyslové spolupráce MO ČR, Jiřího Hynka, prezidenta a výkonného ředitele Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP ČR) a Jiřího Kruliše, generálního ředitele společnosti Veletrhy Brno. Pro všechny zúčastněné představuje 15. ročník mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET, který se koná v Brně ve dnech 29. 5. - 31. 5., klíčovou událost pro český obranný průmysl. Neméně důležitými však budou i další přidružené akce - 19. ročník mezinárodního veletrhu požární techniky a služeb PYROS a 10. mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb ISET.

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET se řadí k prestižním přehlídkám pořádaným v zemích NATO. Jeho pozice v rámci střední Evropy odráží významné postavení domácího obranného a bezpečnostního průmyslu, který patří k úspěšným exportním odvětvím. Letošní ročník pozitivně ovlivňují připravované akvizice a střednědobé modernizační plány Armády ČR," sdělil Jiří Kruliš, generální ředitel společnosti Veletrhy Brno.

Na veletrhu IDET se představí 400 vystavujících firem. ,,Zájem vystavovatelů o IDET je vyšší než před dvěma lety, veletrh bude rozsáhlejší a na exponáty bohatší. Nárůst spočívá zejména ve výrazném rozšíření pronajatých ploch, protože firmy chtějí předvést větší množství atraktivních exponátů," říká ředitel bezpečnostních veletrhů Michalis Busios. Na bezpečnostních veletrzích celkem pak půjde o přehlídku produktů a služeb více než 52 vystavujících firem z 35 zemí.

Veletrh IDET si nenechá ujít prakticky nikdo z významných členů Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR. ,,IDET je tradičně jednou z nejvýznamnějších domácích událostí na poli obranných a bezpečnostních technologií s mezinárodním přesahem. Pravidelně se těší podpoře českých politických i vojenských špiček, což dokládá například vysoké zapojení Ministerstva obrany ČR a Armády ČR. IDET je díky očekávaným návštěvám významných zahraničních delegací důležitý pro export českého obranného a bezpečnostního průmyslu," uvedl Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.

idet

Na veletrhu nebudou chybět české firmy jako EVPÚ Defence, Česká Zbrojovka, Glomex MS, Omnipol, VOP CZ, SVOS, LOM PRAHA, Praha-Export a další. Expozici Czechoslovak Group ozdobí legendární armádní vrtulník Black Hawk, jehož přílet na výstaviště je naplánován na neděli 26. května. Bezpilotním vrtulníkem se pochlubí premiérový účastník Modelárna LIAZ. Premiéru bude mít také výrobce průmyslových rentgenů ELEDUS. Obrněné vozidlo Gerlach vystaví společnost Zetor Engineering. Atraktivní podívanou nabídne expozice Ministerstva obrany ČR a Armády ČR. Jejich prezentace připomene významná letošní výročí - 100 let od vzniku generálního štábu a 20 let od vstupu do NATO.

IDET potvrzuje svůj význam také vysokým poměrem zahraničních vystavovatelů. Na bezpečnostní veletrhy přijede 15 zahraničních delegací, například z Francie, Indie, Litvy, Norska, Polska, Rakouska či ze Slovenska. Veletrh navštíví také delegace NATO a European Defense Agency. ,,Letošní ročník se speciálně zaměří na švédsko-českou spolupráci v obranném průmyslu. Veletrhu se zúčastní švédský ministr obrany Peter Hultqvist a uskuteční se i česko-švédské průmyslové fórum, jehož organizátorem je AOBP ČR. Expozici bude mít na veletrhu také švédská Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu," doplnil Busios. Švédsko bude zastupovat například společnost SAAB Technologies jako výrobce letounů Gripen. Z USA se na letošní ročník vrací vystavovat společnost Lockheed Martin jako jedna z předních značek oboru a také jako hlavní partner veletrhu IDET. Ve spolupráci se zákazníky přispívá Lockheed Martin rozsáhlým způsobem do oblasti obrany a bezpečnosti NATO a Evropy. Po několika letech se vrací finský výrobce obrněných vozidel PATRIA. Z Brazílie poprvé přijede výrobce letadel Embraer a chybět nebude ani největší izraelský výrobce letadel IAI - Israel Aerospace Industries.

Na veletrhu se představí všichni klíčoví uchazeči o největší zakázku v historii Armády ČR na nová pásová bojová vozidla pěchoty. Dodavatel bude pravděpodobně vybrán mezi čtyřmi firmami, kde o britský BAE Systems (CV-90), španělský Genral Dynamics European Land Systems (ASCOD) a dvě německé společnosti PSM (Puma) a Rheinmetall Landsysteme (Lynx). Všechny čtyři v úvahu připadající obrněnce si prohlédnou i návštěvníci veletrhu IDET. Jejich vystavovatelé samozřejmě přivezou i další exponáty, třeba výrobce Pandurů General Dynamics avizuje hned dvě těžká pásová vozidla a jedno kolové vozidlo.

idet2

V průběhu bezpečnostních veletrhů se uskuteční také odborný doprovodný program, kterého se zúčastní experti na obranné a bezpečnostní technologie z různých zemí. Univerzita obrany opět připravuje tradiční konferenci CATE (Community-Army-Technology-Environment), která se zaměří na logistiku v ozbrojených silách, vojenské technologie a také na měnící se charakter konfliktů a výzvy pro adaptaci ozbrojených sil. Vojenský technický ústav, s.p. pořádá konferenci týkající se trendů v technologii a systémech ve vojenství. Hlavními tématy programu budou robotika v silových složkách, nanotechnologie, energetické laserové zbraně a kryptografická bezpečnost. Konat se bude také soutěž NATO Innovation Challenge, kterou zaštiťují národní armády členských zemí NATO a jíž se mohou účastnit start-upy, malé a střední podniky či vědecké univerzitní týmy. Vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční 30. května v 16 hodin na expozici Ministerstva obrany a Armády ČR. v době bezpečnostních veletrhů se bude konat i odborná konference se zahraniční účastí Pyromeeting, jejíž hlavním letošním tématem je změna klimatu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace