Přežít! V cestě k vítězství se hasičům postaví mnoho drsných překážek a nakonec věž pavilonu G

Přežít! V cestě k vítězství se hasičům postaví mnoho drsných překážek a nakonec věž pavilonu G
28 / 05 / 2019, 08:00

Brněnské výstaviště bude 1. června hostit závody TFA, jeden z nejtěžších hasičských a zároveň divácky nejatraktivnějších závodů. Šedesátka soutěžících má před sebou trať plnou překážek, ve kterých musí ukázat svou rychlost a dovednost. Vrcholem je výstup na věž pavilonu G. To vše v plné výstroji. Závody začínají v 9 hodin a vítěz získá pohár Prezídia Moravské hasičské jednoty. Letos budou nově závodit dva soutěžící naráz.

skleněné peklo, zejména když venku panují třicítky. Soutěžící se s kompletní hasičskou zásahovou výstrojí musí co nejrychleji dostat na samý vrchol, je potřeba zdolat 240 schodů. Zvládne to jen ten nejdrsnější hasič a bez problémů pod 6 minut. „Jen ten nejdrsnější hasič přežije,“ zní volně anglický překlad této soutěže TFA. „Je to tak a představte si, že ženy a dorost jsme minule nechali běžet jen do půlky, abychom jim aspoň trochu ulehčili, a některé holky si přišly stěžovat, že chtějí běžet až nahoru,“ směje se Zdeněk Milan, prezident Moravské hasičské jednoty, o jejíž pohár se utkají profesionální i dobrovolní hasiči v závodu TFA.

Celou dobu je na závodníky vidět a můžete krásně sledovat, jak přibližně do první půlky opravdu běží a pak zpomalují a zpomalují,“ vysvětluje Milan. Letošní ročník bude ještě – z pohledu diváků – zajímavější. Na start se postaví vždy dva závodníci zaráz a jelikož jde o republikovou špičku ve všech kategoriích, dá se předpokládat, že soupeři se budou rvát nejen sami se sebou, ale možná i mezi sebou. Protože kdo první vběhne do dveří věže, má vyhráno, na schodišti se v plné výstroji bude těžko předbíhat. Na start se postaví celkem šedesátka odvážlivců, dorostenci mohou soutěžit od věku 15 let.

Fakta

Závody TFA

  • Zkratka Toughest Firefighter Alive
  • Řadí se mezi nejtěžší hasičské dovednostní soutěže
  • Pořádají se na úrovních krajských, podle působnosti hasičských jednot či celorepublikově
  • Účastní se profesionální i dobrovolní hasiči, na světové šampionáty pak jezdí účastníci z řad profesionálů
  • Soutěž vznikla začátkem 90. let 20. století v USA

 

O pohár Prezídia MHJ

  • 1. června 2019, od 9 do 16 hodin, prostor u pavilonu G
  • Dětská verze se odehrává na galerii pavilonu Z u příležitosti Dne bezpečnosti – Záchranáři dětem; TFA je věnováno jedno ze soutěžních stanovišť
  • Co čeká účastníky na brněnském výstavišti: běh s rozvinováním hadic na 29 m, překonání dvoumetrové bariéry, stanoviště s obouručním kladivem, s nímž musí 60krát uhodit (ženy a dorost 30krát), převalování pneumatiky, výstup na žebřík a vytažení 20 kg závaží (ženy a dorost 10 kg), transport 83 kg figuríny Rautekovým úchopem, výstup 240 schodů do nejvyššího poschodí věže pavilonu G

Není soutěž nebezpečná? Není, zní překvapivá odpověď, i když nahoře na věži na účastníky raději čekají zdravotníci. „Víte, hasiči musí pořád trénovat. Figurínu na hasičkách vláčíme pořád, v zásahovém obleku a dýchacím přístroji jsme taky pořád, běháme, musíme umět přeskakovat překážky. A jsou borci, kteří na jednom závodu TFA skončí, skočí do auta a přejedou na další, aby třeba nasbírali body potřebné pro repre,“ líčí prezident jednoho ze tří českých sdružení dobrovolných hasičů.

A co je v závodu nejdůležitější? Odpich a rychlost, zbytek – jak už bylo řečeno – by měl jakžtakž zvládnout každý dobrovolný hasič.

 

Tagy článku

-->