PYROS 2017 přinese zajímavé exponáty i zábavu pro celou rodinu

PYROS 2017 přinese zajímavé exponáty i zábavu pro celou rodinu
30 / 03 / 2017, 21:30

Mezinárodní veletrh požární techniky a služeb se na brněnské výstaviště vrací po dvou letech. Od 31. května do 3. června 2017 předvede návštěvníkům to nejlepší současné vybavení pro hasičskou profesi spolu s ukázkami této náročné práce.

Výstaviště nabité novou technikou

Stejně jako armáda a policie, také hasiči zvyšují investice do modernizace své techniky, výstroje a vybavení. Celkově mají profesionálové z Hasičského záchranného sboru ČR i příslušníci dobrovolných hasičských sborů jen v letošním roce proinvestovat přibližně 1,1 miliardy korun, ovšem s navyšováním jejich nákupních rozpočtů se počítá i do budoucna. Novinky v oboru požární ochrany jim představí PYROS - největší veletrh svého druhu v České republice, který se v Brně koná již od roku 1972. Letos poprvé mají vystavovatelé možnost přímého prodeje svých produktů návštěvníkům z řad profesionálních a dobrovolných hasičů či širší odborné veřejnosti.  K vystavovatelům patří Generální ředitelství HZS ČR, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a především významné firmy oboru jako THT Polička, WISS Czech, JaGa, Meva, Denios, Holík, Gumotex, INTE a řada dalších. Zahraničí je zastoupeno firmami z Něměcka a Číny.

PYROS je součástí veletrhů integrovaného záchranného systému, tzv. SECURITY FAIRS , takže zároveň slibuje zajímavou podívanou pro všechny fanoušky vojenské a policejní techniky. 18. mezinárodní veletrh PYROS, 14. mezinárodní veletrh IDET a 9. mezinárodní veletrh ISET budou přehlídkou toho nejzajímavějšího, co je dnes pro silové resorty k dispozici. A nepůjde jen o špičkovou vojenskou techniku, i když té bude k vidění samozřejmě nejvíce. Příkladem je třeba expozice společnosti Kohimex, která v prosinci 2016 dokončila dodávku dvou obřích požárních nádrží pro Černobylskou elektrárnu. Generální ředitelství cel vystaví zase unikátní mobilní velkokapacitní rentgen Nuctech MT1213DE, který  je využíván Celní správou ČR při pátrání po zboží uniklém celnímu dohledu a při kontrole silničních a železničních přeprav odpadů, nebezpečných látek apod. Rentgen slouží také v boji proti terorismu nebo při odhalování přepravy omamných a psychotropních látek.

Sobota pro veřejnost

Atraktivní program pro celou rodinu za mimořádně výhodné vstupné - taková bude sobota 3. června neboli Den bezpečnosti na brněnském výstavišti. Děti do 15 let mají v tento den na veletrhy vstup zdarma a dospělí zaplatí pouhých 50 korun, za což je od 9 až do 17 hodin čeká pestrá podívaná a také možnost aktivní účasti v soutěžích a anketách o zážitkové ceny pro všechny věkové kategorie. Návštěvníci navíc získají perfektní přehled o fungování integrovaného záchranného systému a jeho jednotlivých složek. V programu “záchranáři dětem” v pavilonu Z si mohou na vlastní kůži vyzkoušet práci záchranáře, připraveny budou také ukázky práce policistů a hasičů. Chystá se výstava historické hasičské techniky, zatímco na terénním polygonu se předvede v ostré akci nejmodernější armádní, požární a policejní technika. Nejmenší návštěvníci pak jistě ocení skákací hrad v podobě hasičského auta.

Premiérově se v sobotu 3. června  na brněnském výstavišti uskuteční soutěž v disciplínách TFA  (Toughest Firefighter Alive neboli “nejtvrdší hasič přežívá”). Na rozdíl od požárního sportu se zde soutěží v plné polní a závody tak mají velmi blízko ke skutečné práci hasiče. Přestože se tyto soutěže u nás konají teprve v posledních deseti letech, patří Češi v TFA k absolutní světové špičce, takže se diváci určitě mají na co těšit. Na výstavišti proběhne soutěž o pohár Prezídia Moravské hasičské jednoty.

Novinky vystavovatelů

Řada firem již předem informuje o zajímavých exponátech, které na brněnském výstavišti představí návštěvníkům. Patří k nim také společnost ZAHAS, která vystaví plovoucí motorové čerpadlo KATARAMO určené zejména k čerpání a dopravě čisté nebo znečištěné vody. Stroj se uplatní u hasičských a záchranných jednotek, ale i všude tam, kde jsou běžně používaná čerpadla neúspěšná. Další novinkou je VHZ-RAPID - přenosné vysokotlaké hasicí zařízení určené především pro zástavbu do požárních automobilů, zdrojem tlakové vody je zde samonasávací membránové čerpadlo KAPPA vybavené regulačním ventilem a manometrem výtlaku. Pozornost si zaslouží také zásahový ochranný oděv ZAHAS IV – GOLEM vyrobený ze 100% bavlny se sníženou hořlavostí, což mu dává z hlediska komfortu nošení výjimečné vlastnosti.

Novinky z oblasti výstroje přivezou také další vystavovatelé, mezi nimi i společnost Holík International. Miwa je technická rescue rukavice s celoplošnou mechanickou ochranou nejvyšší úrovně. Rukavice Maris představuje revoluční řešení ochrany hřbetu ruky vůči tepelným a mechanickým rizikům; zásadní vrstvou její výztuhy je konstrukčně zvlněný protiúderový materiál PORON ® XRD TM a Maris tak zajišťuje vysokou ochranu proti sálavému teplu a celoplošnou ochranu proti úderu. Na stánku si prohlédnete také zásahovou obuv pro hasiče Comfort vyvinutou na základě antropologického měření. Je vysoce anatomická, komfortní, prodyšná i voděodolná, přičemž zajišťuje stabilitu a ochranu proti prořezu.

Společnost MARKET.sk & SIGINT.sk představíELIDE FIRE - plně automatické hasicí zařízení s aktivací při požáru bez obsluhy. Při kontaktu s otevřeným ohněm samo aktivuje a plameny spolehlivě uhasí, takže jednoduše a efektivně snižuje riziko vzniku požáru a zároveň vzniklému požáru účinně čelí.

Ochrana technologických zařízení před požárem a výbuchem je specialitou společnosti INTE. Systém detekce jisker GreCon slouží pro detekci a potlačení možných zdrojů požáru v odsávacích a dopravních potrubích, filtrech, silech, bunkrech a dalších dopravních systémech. Umožňuje detekci jisker a žhavých částic, jejich hašení nebo separaci, a zároveň zabraňuje proniknutí jisker a žhavých částic do filtrů či sil, kde by mohly způsobit požár nebo výbuch. Dále si zde návštěvníci prohlédnou systémy ochrany proti výbuchu a požární uzávěry  sloužící k uzavření odsávacích potrubí procházejících mezi dvěma rozdílnými požárními úseky.

Účinným pomocníkem hasičů jsou otvírače dveří firmy JaGa. Model HDB 90 ST je vhodný i pro použití na vysoce pevných, vícečetných zámcích u dovnitř otevíraných dveří, funguje v několika sekundách a díky  pneumaticko-hydraulickému pohonu velmi tiše. Otvírač je lehký a kompaktní, takže k jeho přenosu i obsluze stačí jedna osoba, a díky dálkovému ovládání umožňuje aktivaci z odstupu.

Bezpečnostní technika je doménou společnosti HOLOMÝ. Na veletrh přiveze novinky v sortimentu LED výstražných zařízení pro vozy s předností v jízdě – LED výstražný systém určený pro integraci do zadní části nástavby hasičského vozu a novou řadu elektronických sirén s digitální sběrnicí.

Firma Dcom bude vystavovat efektivní prostředky týmové komunikace společnosti Hytera, což je druhý největší výrobce profesionální radiokomunikační techniky na světě. Její radiostanice a dispečerské systémy nabízejí komunikaci na rozsáhlém území a hovory zabezpečené proti odposlechu až 256bitovým šifrováním. Podporován je přenos dat včetně GPS, textových zpráv a telemetrie.

Společnost DENIOS vystaví protipožární skříně na nebezpečné látky, které nabízejí nejvyšší třídu požární odolnosti až 90 minut  a jsou ideální pro skladování hořlavin.  Žáruvzdorné bezpečnostní skříně s integrovaným systémem odvětrání se vyrábějí v různých provedeních s křídlovými dveřmi, výškově nastavitelnými vložnými policemi nebo výsuvnými vanami a podlahovou záchytnou vanou. Pro skladování většího množství hořlavin je vhodný protipožární skladovací kontejner s požární odolností až 120 minut.

V kategorii dopravních prostředků rozšíří nabídku veletrhu společnost ALFAVARIA Group. Její na zakázku vyráběné multifunkční výsuvy do vozidel typu pick-up představují inovativní řešení úložného prostoru užitkových vozidel; podlahové boxy jsou uzamykatelné, odolné vůči vlivům počasí a dají se 100% vysunout. Dále nabídne také vestavby do aut různých typů a pojízdné servisní dílny.

Společnost TOP CENTRUM CZ představí systém variabilních vestaveb do vozidel Sortimo určený pro bezpečnou přepravu materiálů a vybavení. Firma je dodavatelem profesionální techniky Honda, tj. elektrocentrál, čerpadel a dalších strojů s dlouhou životností, vysokým pracovním výkonem, robustní konstrukcí a minimálními požadavky na údržbu. Návštěvníci se zde seznámí také se sortimentem společnosti Milwaukee, předního světového výrobce elektrického ručního nářadí a příslušenství pro profesionální uživatele.

Bezpečnostní reflexní značení osob a vozidel integrovaného záchranného systému nabízí společnost Igepa velkoobchod papírem. Na veletrhu PYROS bude prezentovat reflexní samolepicí fólie pro polepy policejních, hasicích a záchranných vozidel, reflexní bezpečnostní značení kontejnerů, dálničních vozidel údržby apod.

O kvalitní údržbu profesionální výstroje včetně speciální impregnace ochranných obleků se stará společnost Alliance Laundry CE. Na veletrhu zaparkuje její kamion “Road Show Primus Truck”, kde se představí kompletní sortiment strojů Primus i s praktickými ukázkami čištění. 

Především spolky dobrovolných hasičů ocení nabídku společnosti VELEBNÝ & FAM, která se specializuje na slavnostní vyšívané vlajky.  Zajišťuje jak originální návrhy a výrobu nových praporů, tak restauraci praporů historických či výrobu jejich replik. Pro venkovní využití například při hasičských soutěžích nabízí tištěné provedení vlajky dle vyšívaného originálu a dodává také pamětní stuhy, rukávové nášivky, pamětní listy či medaile.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace