Tankový den nabídne dvě bitvy a ukázky čtyř konstrukčních škol pozemní techniky

Tankový den nabídne dvě bitvy a ukázky čtyř konstrukčních škol pozemní techniky
Autor: www.vhu.cz|Popisek: IS-3 ze sbírek VHÚ
29 / 08 / 2019, 16:00

V pořadí již sedmnáctý Tankový den se ve Vojenském technickém muzeu Lešany uskuteční v sobotu 31. srpna. Na programu budou především dvě bojové ukázky, které přiblíží střety mezi německou a finskou armádou v tzv. Laponské válce roce 1944, a také mezi Němci a Američany na sklonku války v letech 1944/45. Program Tankového dne začíná v 10.30, muzeum otevírá své brány v 9.30. Vstup na akci je zdarma.

17. Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany v sobotu 31. srpna bude mít oproti předchozím ročníkům poněkud odlišnou programovou strukturu. Zatímco v minulých letech se nejprve představila těžká technika, po níž následovaly bojové ukázky, nyní je pořadí opačné.

Po slavnostním zahájení v 10.30, které bude zpestřeno i průlety letounů z 21. základny taktického letectva v Čáslavi, bude od 10.45 připravena bojová ukázka přibližující střety mezi německou armádou a finskými jednotkami v roce 1944 během tzv. Laponské války. Šlo o střet odehrávající se na podzim roku 1944 v nejsevernější části Finska. Během bojů zde došlo k velkým hospodářským škodám, město Rovaniemi například bylo zcela zničeno, ztráty na životech nicméně nebyly značné, padlo do dvou tisíc vojáků.

Boje v Laponské válce předvedou členové Klubu vojenské historie Gardekorps a KVH Patria.

Po této zhruba patnáctiminutové akci bude následovat druhá bojová ukázka, která připomene boje mezi německou a americkou armádou v posledním období války, v letech 1944/45.

Vedle KVH Gardekorps se v ní představí členové KVH 16. Obrněná divize, členové Muzea na demarkační linii v Rokycanech a další.  Bude k vidění i těžká technika: ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha se představí např. stíhač tanků M36 Jackson, tank M3A1 Stuart, stíhač tanků Hetzer, pásový transportér SdKfz 251 a další. Diváci také uvidí repliku tanku Pz-III, dále stroje SdKfz 10 – Demag, tank M4 Sherman, White Scout Car M3A1, stroje M8, Halftrack M2, M3 a M16, Jeep, Dodge WC 52, GMC či obojživelný transportér DUKW.

Po této zhruba půlhodinové ukázce přijde na řadu představení těžké tankové a pásové techniky. Tato část programu začne cca v 11.30 a bude mít čtyři části. V každé bude k vidění technika různých konstrukčních škol.

Nejprve se představí česká konstrukční škola, kterou budou reprezentovat stroje, resp. tanky Strv m/37 Praga a Lt-38.  Následovat bude německá konstrukční škola, kde se představí stroje Pz-III, Hetzer, SdKfz 10 – Demag a také SdKfZ 251.

V sekci věnované ruské konstrukční škole vjedou do arény tank T-34, samohybné dělo SU-100, tanky IS-2 a IS-3, z poválečného období pak tanky T-55 a T-72. Americkou techniku pak budou reprezentovat M3 Stuart, M36 Jackson, M4 Sherman a z poválečného období tank M-60.

Program 17. Tankového dne ve Vojenském technickém muzeu Lešany bude uzavřen zhruba po 12. hodině, pak budou následovat jízdy v aréně pro vítěze vědomostních soutěží.

Areál VTM Lešany bude otevřen od 9.30, vstup pro diváky je na Tankový den ZDARMA.

Dovolujeme si upozornit návštěvníky Tankového dne, kteří přijedou do VTM Lešany automobilem, aby vyrazili s dostatečným časovým předstihem. U vjezdu do areálu, resp. před parkovacími plochami se tvoří kolony. Pro návštěvu je možné zvolit i jízdu vlakem, spoje jezdí z pražského Hlavního nádraží přes stanici Praha Braník. Vystupuje se ve stanici Krhanice.

www.vhu.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace