Jack Sheppard byl víc než jen český Kajínek: Vězeň s dětskou tváří unikal z vězení se stejnou lehkostí, s jakou líbal svou vyvolenou

Jack Sheppard byl víc než jen český Kajínek: Vězeň s dětskou tváří unikal z vězení se stejnou lehkostí, s jakou líbal svou vyvolenou
Popisek: Jack Sheppard
29 / 03 / 2018, 18:00

Jack Sheppard (1702 –1724) je celebritou mezi uprchlíky z vězení. Byl tím, čím je pro fyziku Newton nebo pro elektřinu Edison. Popravili ho oběšením ve věku 22 let, když mu o fous nevyšel jeho poslední kousek – přeřezání provazu vystřelovacím nožem, ukrytým v rukávu.

Jack byl malé postavy. Měřil 160 centimetrů, byl útlý, ale silný. Své první loupeže se dopustil jako 16tiletý. Ukradl z obchodu v Londýně, kde pracoval, dvě stříbrné lžičky. Udělal to na příkaz prostitutky, která ho ovládala a vystupovala pod uměleckým jménem Eli Lyon nebo pod přezdívkou Bess. Je zajímavé, že co do objemu byla dvakrát větší než on.

Jack vyhlíží svobodu

Jack vyhlíží svobodu

Láska k této pružné ženě s pochybnou pověstí provázela Jacka celý jeho krátký život. Poprvé byl Jack zatčen za krádeže v roce 1724. Utekl za tři hodiny, když se mu s pouty na rukách podařilo vyrobit z prostěradla a povlečení provaz a prorazit díru ve stropě vězení.

psali jsme: První útěk Jiřího Kajínka: Pomocí rukavic roztáhl během vycházky plot kolem střešního dvora a frnkl z areálu po hromosvodu

Po střechách se dostal na ulici, kde se mezitím shromáždil dav, který se pokoušel spatřit uprchlého vězně, jelikož houkaly sirény. Jack tehdy volal: „Tamhle je!“ a mával rukama (stále v poutech) směrem ke stínům na střechách. Pak unikl.

Johnova milenka utíká z vězení

Johnova milenka utíká z vězení

Podruhé byl zatčen o pár měsíců později. Ve vezení ho navštívila jeho láska, prostitutka Lyon, která tvrdila, že jeho manželka. Společně se dostali ven oknem, ze kterého slezli po provaze, upleteném z šatů. Jack, který byl menší, šel první, vyvrátil mříže zvenčí a otevřel tak cestu své lásce.

Potřetí uprchl těsně před popravou, když ho přišla navštívit jeho údajná snoubenka, prostitutka Lyon. Zatímco se bavila se strážným, který byl fascinován jejími detaily, Jack vyklopil mříže a vyskočil z okna. Tam na něj čekala další prostitutka, která mu podala balík s ženskými šaty. V tomto převleku se pak Jack ztratil v davu.

psali jsme: Vězeň Jan Novák, který měl rakovinu, utekl oknem nemocničního pokoje. Jeden strážný seděl na záchodě, druhý na chodbě telefonoval

V tu dobu už byl Jack Sheppard díky novinám celebritou. Uměl nejen krást, ale i otevírat zámky. Jeho poslední, čtvrtý útěk, se odehrál ve spolupráci s vězeňským kovářem, který mu udělal pouta tak, že se z nich mohl vyvléci podle potřeby.

Málem unikl těsně před popravou, když už měl připravený vystřelovací nůž, kterým chtěl přeříznout oprátku. Ten však byl objeven stráží při prohlídce cely.

Jeho popravě přihlížel dav, který zabránil jeho příznivcům zmocnit se těla a pokusit se ho oživit. Jack Sheppard zemřel mlád, ve věku 22 let.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace