Strašlivý příběh vraha četníků a kasaře Martina Leciána, kterého dobový tisk miloval do prvního výstřelu

Strašlivý příběh vraha četníků a kasaře Martina Leciána, kterého dobový tisk miloval do prvního výstřelu
Popisek: Martin Lecián
07 / 02 / 2018, 21:30

Vrah sedmi četníků a bankovní lupič Martin Lecián (1900 – 1927), přezdívaný Postrach Moravy, vykrádal sejfy se svou milenkou Marií Křenovskou, které slíbil sňatek, ale nestihl to, protože ho oběsili.

Dobovým tiskem označován za českého Jánošíka, přestože bral všem a chudým nedával nic. Několikrát utekl z  vězení a vynikal v  přestřelkách s  četníky, když ze všech vyšel vítězně.

Narodil se do rodiny, pro kterou je výraz „rozvrácená“ slabé slovo. Jeho otec byl alkoholik, karbaník prohrál malého Martina (tehdy mu bylo 10 let) v  kartách. Jeho matka umřela v  ústavu pro choromyslné. Leciánovy sestry že živily prostitucí.

Martin Lecián pobyl nějaký čas v  polepšovně, pak kočoval s  cirkusem, odkud utekl a kradl. Pak ho odvedli na vojnu, přestože byl nedostatečného vrůst 155 cm. Čtyřikrát dezertoval. Utekl i  ze Špilberku v Brně, z  Terezínské pevnosti vypochodoval coby vězen ven s  leteckým plukem. 

psali jsme: Šílený strýček Hubert: první a možná nejhorší masový vrah v Československu

Po posledním útěku z  vojny se seznámil s  bývalou služkou Marií Křenovskou a stali se milenci. Spolu pak vykrádali sejfy a pokladny po celé Moravě. Dokázaly udělat i tři akce za den a to i na místech vzdálených desítky kilometrů.

Lecián si za ukradené peníze kupoval drahé obleky, jeho milenka šaty a šperky. Utráceli spolu velké částky v  pražských nočních podnicích. Policie po nich pátrala marně, ale tisk je oslavoval jako lupiče – getlemana a jeho krásnou partnerku.

Tehdy už měl Lecián těžkou tuberkulózu, věděl že stejně brzy umře, tak mu bylo tak říkajíc všechno jedno. Spolu s  Křenovskou byli zatčeni v  Přerově. Odtud byl převezen do nemocnice v  Olomouci.

Martin Lecián

Při útěku z  nemocnice zranil Lecián dva strážné. Pak se dvěma kumpány (kteří s  ním utekli z  nemocnice) vykradli obchod se zbraněmi v  Hranicích. Náležitě ozbrojeni uskutečnili řadu loupeží na Moravě.

V lednu 1927 spáchal svou první vraždu. Ve Slavkově u Brna čtyřmi výstřely zabil obecního strážníka, který jej vyrušil při vloupání. To byl konec jeho mediální popularity coby kasaře gentlemana.

Hned následujícího dne se při krádeži v obchodě pokusil zabít četnického strážmistra. O měsíc později zavraždil v jihlavském podniku Grafona hlídače. Pár dní na to byl při cestě vlakem poznán četníkem. Lecián po něm několikrát vystřelil a vyskočil z jedoucího vlaku.

Bylo po něm vyhlášeno pátrání se závratnou odměnou 10 tisíc korun za dopadení. Lecián se začal maskovat, nosil kníry a různé klobouky.

psali jsme: Spoutal policisty, ukradl jim zbraň i legitimaci. Jak vrah a útěkář Ladislav Winkelbauer přelstil eskortu

Ve Veselí nad Moravou zastřelil četníka, který měl krátce po svatbě a očekával narození potomka. Krátce na to postřelil na nádraží vojáka, kterého si ho spletl s četníkem.

Následně bylo zalarmováno četnictvo a armáda. Došlo k několika přestřelkám. Při jedné z  nich byl Lecián zraněn, unikl. Polapen byl až 23. dubna 2017 v Novém Bohumíně civilními policisty.

V  září 2017 by Lecián odsouzen k trestu smrti oběšením. Pokusil se však o svůj poslední útěk. Povedlo se mu zmocnit se zbraně a zabít strážného, ale z  vězení se neprostřílel.

Lecián byl popraven na dvoře olomoucké vojenské věznice 6. října 1927 v  šest ráno. Noc před popravou zůstal vzhůru, chodil po cele a něco si mumlal. Když se ho ptali, co to tropí, dopověděl, že „v pekle si odpočine až dost“. Jako poslední jídlo si dal řízek s  bramborem.

Po Leciánově popravě se objevilo několik „následovníků“, kteří se hlásili k  jeho „odkazu“. Dopadli však neslavně. Jeden z  nich sice zabil dva četníky, ale pak ho dopravili jeho komplicové. Další byl kasař, kterého zranili při přestřelce a zatkli, když se přišel nechat ošetřit do Vinohradské nemocnice.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace