Podle Policie bylo loni přepadeno 300 dětí, stejný počet dětí se pak stal obětí úmyslného ublížení na zdraví. Případy, o kterých se dozví Policie a řeší je, jsou jen pomyslnou špičkou ledovce.
Dětem přitom nemusí ubližovat vždy jen dospělí, mohou se stát obětí šikany. Případů záměrného násilí na dětech jsou reálně řádově tisíce. Jak toto číslo snížit? Důkladnou prevencí.
Ročně jsou na dětech spáchány stovky trestných činů. Jedná se ovšem pouze o trestné činy, které byly nahlášeny Policii ČR, jejich skutečný počet přitom může jít až do tisíců. Mezi nejčastější trestné činy, které Policie ČR v loňském roce evidovala, patřily ohrožování mravní výchovy mládeže (865 případů), úmyslné ublížení na zdraví dětí (300 případů) či loupežná přepadení (238 případů). Dalšími nejčastějšími činy bylo vydírání (121 případů) či znásilnění (45 případů). V porovnání s předchozími lety se počet trestných činů spáchaných na dětech příliš nemění.
Přestože existuje v dnešní době díky moderním technologiím více možností mít svoje děti pod kontrolou, nedochází podle policejních statistik k výraznějšímu poklesu trestných činů spáchaných na dětech. Rodiče mají o své děti přirozeně strach, zejména ve větších městech je dnes běžné, že je vozí do škol, kroužků, za kamarády. Je ale neustálá přítomnost rodičů dostatečnou zárukou, že se nemůže nic stát a nepodceňují dospělí při komunikaci s dětmi témata bezpečnosti a preventivního chování?
„Strach rodiče o zdraví či bezpečí dítěte je bezesporu jednou z nejsilnějších emocí. O to více bychom měli vzít v úvahu všechna možná rizika, která na naše děti číhají a snažit hledat skutečně účinné prostředky, jak se těmto rizikům vyhnout,“ uvádí Mark Zicha ze společnosti Safety Guard a dodává: „Rodiče by především měli poučit své děti o tom, jak se chovat v různých situacích, aby předcházely nebezpečí. Na bezpečnostní výchovu není dítě nikdy příliš malé. Čím dříve s ní začneme, tím dříve dítě na nejrůznější situace připravíme a upozorníme.“
Malé děti se ztrácí, u školáků hrozí riziko šikany
K základům prevence patří pohyb pouze na známých místech a vyhýbání se neznámým a nebezpečným místům. U malých dětí se velmi často stává, že se ztratí. Stačí chvíle nepozornosti a dítě se může zaběhnout. I když nemusí být právě uneseno, už to, že se ocitne bez dozoru na neznámém místě, přináší stres i rizika. Děti by se také neměly bavit s cizími lidmi a za žádnou cenu s nimi nikam chodit a snažit se utéct, pokud se budou cítit v nebezpečí.
U dětí školního věku existuje riziko šikany. Dítě se může cítit zastrašeno a bát se o svých problémech mluvit s okolím. V těchto případech je důležité, aby zajistilo jakýkoli důkaz, např. zvukovou či video nahrávku agresora, a obrátilo se na rodiče, vedení školy či Policii.
Ve světě existuje již řada technologií, které na děti dohlíží. V České republice je to například služba Safety Guard (Pomoc v nebezpečí) dostupná prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Služba rodiče informuje, že jejich dítě zrovna v pořádku dorazilo do/ze školy či kroužku, v horším případě jim přivolá pomoc. Rodiče mohou pro ochranu svých dětí využít několik režimů, které jim zaručí, že budou mít o dítěti v potřebných situacích přehled a že se mu dostane pomoci. Režim „cesta“ kontroluje dítě na trasách, kde se pohybuje bez dozoru rodičů a dítě jednoduchým zatřepáním telefonu může v krizových situacích přivolat pomoc. Rodiče současně po celou dobu vidí, kde se dítě pohybuje. V krizové situaci je automaticky mobilem pořízen zvukový a obrazový záznam, který může sloužit jako důkazní materiál.
Na základě těchto informací a díky tomu, že operátoři znají přesnou polohu (GPS) napadené osoby, okamžitě na místo vysílají příslušné složky záchranného sytému (Policie, lékařská služba atd.). Samotnému napadení aplikace zabránit neumí, učí však uživatele nebezpečným situacím předcházet. V případě, že k útoku dojde, lze očekávat rychlou pomoc na místě v řádu několika minut.
Vyzkoušejte si Safety Guard
Aplikaci Safety Guard si můžete zdarma stáhnout do mobilních telefonů s operačními systémy iOS, Android nebo Windows. Po aktivaci je prvních 30 dní užívání aplikace zdarma, poté je automaticky aktivován (zvolený) cenový balíček. Uživatel má možnost ve zkušební 30 denní lhůtě užívání aplikace kdykoli okamžitě bezplatně ukončit.
O Safety Guard:
SAFETY GUARD je mobilní aplikace a současně osobní monitorovací služba, která hlídá bezpečí svých klientů.
Více informací na www.pomocvnebezpeci.cz.
Tagy