Vyjádření maďarského premiéra doslova zvedlo ze židlí německé politiky.

Vyjádření maďarského premiéra doslova zvedlo ze židlí německé politiky.
Popisek: Ilustrační foto
03 / 09 / 2015, 18:15

Představitelé německých vládních stran Viktora Orbána za jeho výrok odsoudili, podle nich jsou jeho slova cynická a zpochybňují fungování EU.

"Všechno, co se nyní děje před našima očima, hrozí výbušnými důsledky pro celou Evropu," uvedl maďarský předseda vlády Orbán pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. "Reakce Evropy je šílenství. Musíme si přiznat, že pošetilá imigrační politika EU nese za tuto situaci odpovědnost. Všichni evropští politici, kteří imigrantům slibují lepší život a povzbuzují je, aby opustili všechno a riskovali svůj život cestou do Evropy, jsou charakterizováni neodpovědností. Pokud se Evropa nevrátí ke zdravému rozumu, prohraje ve válce o svůj osud." (Zdroj: tyden.cz)

Šéf poslanců Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové Volker Kauder řekl na adresu Orbána: "To, kam chtějí uprchlíci jít, je jedna věc. Ale stále platí dublinský systém, podle kterého se musí zaregistrovat v první bezpečné zemi, do které přijdou. A tam také mají i zůstat, "řekl Kauder novinářům po jednání poslaneckého klubu CDU.

"Pokud Maďarsko zpochybňuje dublinskou dohodu, pak se musíme začít vážně zabývat fungováním celé Evropské unie," uvedl také Kauder. Podle něj má situace s uprchlíky takový rozměr, že je nutné, aby je EU řešila společně.

Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) odmítá Orbánovy výroky o imigraci jako o německém problému. "Německý azylový systém nemůže vyřešit všechny problémy světa," řekla šéfka poslanců CSU Gerda Hasselfedtová. Varovala také, že němečtí úředníci, ale i dobrovolníci, kteří pomáhají uprchlíkům, mohou být brzy přívalem uprchlíků přetížení.

Orbánova slova kritizovala i německá vládní sociální demokracie (SPD). "Když pan Orbán říká, že uprchlíci jsou německý problém, protože se v Německu s uprchlíky slušně zachází, je to cynický způsob uvažování," řekl šéf poslanců SPD Thomas Oppermann. Podle něj se unie kvůli uprchlické krizi začíná tříštit a je třeba, aby rychle našla společný způsob, jak na situaci reagovat.

Zdroj: Tyden.cz

 

Tagy článku