Francie si uřízla ostudu. Její konzul v Turecku prodával uprchlíkům čluny pod francouzskou vlajkou.

Francie si uřízla ostudu. Její konzul v Turecku prodával uprchlíkům čluny pod francouzskou vlajkou.
Autor fotografie: YouTube/screenshot
12 / 09 / 2015, 09:45

Obchod v turecké Bodrumi označil cedulí francouzského honorárního konzula a vyvěsil francouzskou státní vlajku. A uprchlíkům prodával vybavení na cestu k řeckým ostrovům.

Reportéři francouzské televizní stanice France 2 se vydali pátrat po tom, kde získávají nelegální uprchlíci směřující k řeckým ostrovům gumové čluny a další vybavení. Jejich pátrání začalo jen pár kilometrů od přímořského letoviska v Bodrumu, v jihozápadním Turecku. Právě odtud směřují desítky tisíc imigrantů do Evropy. Na pláži a v pobřežním křoví objevili rozházené oblečení, rozbité nafukovací čluny i obaly z obchodů. Zajímalo je, kdo toto zboží uprchlíkům prodává a nestačili se divit.  

Jeden z obchodů v Bodrumu totiž již dlouhou dobu vlastní přímo francouzský honorární konzul Francoise Olcay, který je ve funkci od roku 2014. Na svém obchodě má vyvěšenou francouzskou státní vlajku a vedle vstupu do obchodu velkou ceduli s označením "Pracoviště honorárního konzula Francie". 

//www.france2.fr/

Žena, která obchod vede, odpověděla na otázky reportérů, ti je nahráli skrytou kamerou. Odpověděla, že ji nezajímá totožnost jejích zákazníků a pokud se týká imigrantů uvedla: "Nemůžeme jim zabránit v odchodu (...), a pokud to zboží nebudeme prodávat my, prodá je další obchod vedle."

V tom, že příjmy z obchodování s uprchlíky jdou do kapsy francouzského honorárního konzula, nevidí žádný problém. Podle ní se podobnými obchody živí nejen zaměstnanci místní radnice, ale i přístavní správy a dalších státních úřadů v Turecku. 

Manuál pro uprchlíky hovoří jasně – ČR se vyhněte!

Po zveřejnění článku na stránkách France 2, odvolal ministr zahraničí Laurent Fabius s okamžitou platností honorárního konzula z funkce. 

Bodrum se dostal do povědomí veřejnosti v souvislosti s utonulým tříletým Ajlanem Kurdím, kterého vyplavilo moře právě zde. Teď vyšla najevo pravda o údajných "pašerácích imigrantů."

Jeho otec, který se stal jedním ze "symbolů zoufalství běženců", totiž podle přeživších účastníků tragické plavby nemluvil o okolnostech neštěstí pravdu. Abdalláh Kurdí původně pro světová média prohlásil, že kapitán kvůli velkým vlnám zpanikařil a z lodě vyskočil, proto se sám ujal kormidla. Trojice uprchlíků, kteří se zachránili ale podle agentury Reuters vypověděla, že loď kormidloval od vyplutí z Turecka výhradně Abdalláh.

„Příběh, který vyprávěl, nebyl pravdivý. Nevím, co ho přimělo lhát, možná strach," řekl Iráčan Ahmad Džavád, který plavbu spolu s manželkou přežili, přišli ale o jedenáctiletou dceru a devítiletého syna.

Manželé o okamžicích před neštěstím vypověděli, že když loď zasáhla vlna, Kurdí zpanikařil a zrychlil. Rovněž tvrdí, že loď kormidloval již od vyplutí z Turecka.

Džavád dále řekl, že Kurdí s převáděči spolupracoval a že po neštěstí k manželům připlaval a prosil je, aby o jeho skutečné roli pomlčeli. Džavád dodal, že jeho kontaktem na pašeráky byl jistý abú Husajn. „Abú Husajn mi řekl, že Kurdí je tím, kdo plavbu organizuje," prohlásil.

Výpověď Džaváda a jeho ženy potvrdil Iráčan Ámir Hajdar, který se plavil na stejné lodi. Hajdar Kurdího označil za kormidelníka. V telefonickém rozhovoru s Reuters řekl, že nejdříve považoval Kurdího za Turka, neboť nemluvil, později však zaslechl, že se s manželkou baví syrskou variantou arabštiny. Zdroj: denik.cz

Potvrzuje se podezření, že celá imigrační vlna by mohla být kýmsi řízena s cílem ovládnout Evropu a konečně ji sjednotit. Vůdcům evropských orgánů vadí, že se jednotlivé státy nejsou schopny domluvit (jeden evropský prezident, jeden evropský parlament, jedna evropská měna). Zatím jim v tom brání národní parlamenty jednotlivých států. Pomocí utečenců chtějí zvrátit myšlení Evropanů a utečenci budou novými "evropskými" občany.  

 EU provádí pomocí uprchlíků sociální experiment, jehož cílem je sjednocení evropských států.

 

 

Tagy článku