Autor fotografie: US NAVY|Popisek: Odpálení antirakety SM-2 z amerického bojového plavidla USS Sullivans
V rámci rozsáhlého testu sestřelili z bojového plavidla systému Aegis balistickou raketu v severním Atlantiku.
Úspěšná zkouška potvrdila propojitelnost prvků protiraketové obrany jednotlivých zemí. Informaci zveřejnil server natoaktual.cz.

Zvláštní dlouho připravovaná demonstrační zkouška proběhla v úterý 20. října na raketové střelnici u skotských ostrovů Hebridy. Uzavřena pro jakékoliv lety a námořní dopravu byla v té době oblast o rozloze 18 tisíc čtverečných mil. Do testu se zapojila desítka zemí, sdružených v programu námořní protiraketové obrany.
„Šlo o první demonstraci schopností na evropské scéně,“ konstatoval admirál Mark Ferguson, velitel amerických námořních sil v Evropě a v Africe.
„Nepřátelskou“ balistickou střelu představovala dvojstupňová raketa Terrier Orion, odpálená z Hebrid současně s protilodní střelou namířenou na spojeneckou flotilu lodí.
Balistickou střelu nejprve zachytila nizozemská fregata, která cíl ke zničení posléze předala americkému torpédoborci USS Ross systému Aegis, vyzbrojenému střelami SM-3 k ničení balistických raket.

Torpédoborec vyslal k balistické střele dvě antirakety a cíl ve vesmíru zničil. Ve stejnou chvíli další americké bojové plavidlo USS Sullivans odpálilo méně pokročilé střely SM-2, které zlikvidovaly protilodní střelu blížící se k torpédoborci.
Ten se totiž ve chvíli, kdy zaměřuje a ničí balistickou střelu, nemůže sám účinně bránit a potřebuje ochranný doprovod.
„Šlo o multinárodní demonstraci integrovaného systému letecké a protiraketové obrany. Jde o proces, při kterém spojenecké lodě a letouny sdílejí informace mezi sebou, aby lépe chránili sebe a ostatní před útoky balistickými střelami,“ uvedl velitel americké 6. flotily zapojené do testu James Foggo.
Měsíce dopředu plánovaný test podle něj ukázal, že námořnictva jiných zemí mohou svými senzory sledovat a reálně zaměřovat cíle ke zničení a předávat data přímo americkým plavidlům, které je dokáží zničit.
Zdroj: natoaktual.cz