Senát USA schválil sporný návrh zákona o kybernetické bezpečnosti

Senát USA schválil sporný návrh zákona o kybernetické bezpečnosti
Autor fotografie: Scrumshus
28 / 10 / 2015, 09:45

Pokračuje omezování osobních svobod a zvyšuje se státní dohled.

Washington 28. října (ČTK) - Americký Senát v úterý schválil svůj návrh zákona o kybernetické bezpečnosti, který podle kritiků umožní úřadům přístup k citlivým osobním datům. Sporný návrh zákona již dříve kritizovaly společnosti jako Apple či Twitter, kritiku normě vyslovil i někdejší spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden, který vyzradil špionážní praktiky amerických tajných služeb.

Senátem schválený návrh zákona upravuje pravidla sdílení uživatelských dat se státními úřady. Norma počítá s tím, že pokud společnosti budou s vládou sdílet informace o kybernetických hrozbách, získají v případě hackerského útoku imunitu před možnými žalobami svých zákazníků. Mnohé firmy či organizace hájící občanská práva ale tvrdí, že zákon díky skulinám ve formulacích v podstatě umožní tajným službám přístup k osobním uživatelským údajům.

Další osud normy bude záležet na jednání se Sněmovnou reprezentantů, která již dříve schválila své vlastní návrhy zákonů o kybernetické bezpečnosti.

Má FBI tajné letecké síly na špiclování Američanů?

Tagy článku