Vláda reaguje na teroristické útoky a rozšíří seznam nejohroženějších míst v ČR

Vláda reaguje na teroristické útoky a rozšíří seznam nejohroženějších míst v ČR
Popisek: Ilustrační foto
01 / 12 / 2015, 10:00

Pokud ve středu vláda schválí návrh ministerstva vnitra, tak na seznamu bude celkem 409 míst.

Praha 30. listopadu (ČTK) - Seznam nejohroženějších míst Česka se nejspíš rozšíří o datové centrum ministerstva školství, informační systém Českého hydrometeorologického úřadu a tísňovou linku 158. Vyplývá to z návrhu pro jednání vlády, který má ČTK k dispozici. Do kritické infrastruktury nyní patří například nejvýznamnější české úřady, policejní a hasičské stanice a jejich operační střediska, nejdůležitější datové systémy či rejstříky.

Za kritickou infrastrukturu se považují výrobní a nevýrobní systémy nebo služby, jejichž nefunkčnost by měla závažný dopad na bezpečnost státu, ekonomiku, veřejnou správu a zabezpečení základních životních potřeb obyvatelstva. Od začátku letošního roku platí vládní nařízení, podle něhož nově do kritické infrastruktury patří informační a komunikační technologie podléhající kybernetické bezpečnosti.

Staronová hrozba terorismu pro Evropu. Terčem útoku jsou a budou měkké cíle.

Zároveň od letoška platí nový zákon, který má zefektivnit a zrychlit reakci na kybernetické hrozby, které by mohly představovat nebezpečí pro zájmy českého státu. Zákon ukládá například poskytovatelům elektronických komunikací nebo správcům kritické informační infrastruktury povinnost hlásit bezpečnostní incidenty v jejich síti, informačním nebo komunikačním systému bezodkladně Národnímu bezpečnostnímu úřadu. (Jak probíhají kyberútoky po celém světě v reálném čase a online?)

Bezpečnostní analýza útoku v Paříži: Současná protiteroristická opatření nefungují.

Do kritické infrastruktury patří třeba informační systémy, které shromažďují informace o více než 300.000 lidech. Aktuální rozšíření prvků kritické infrastruktury je podle podkladů pro vládu reakcí na nové vládní nařízení. "Proces určování prvků kritické infrastruktury podle nových kritérií stále pokračuje," stojí v podkladech pro ministry. Návrh změn již prošel Bezpečnostní radou státu.

Ve čtvrtek 22. října proběhl v Praze již XI. ročník Mezinárodní Konference bezpečnostního managementu jehož hlavním tématem byla otázka odpovědnosti za bezpečnost, která je zájmem jak prostředí soukromého, tak veřejného (státního či obecního). Tematicky byla konference zaměřena na oblast ochrany veřejných prostor, kde je právě tato sdílená odpovědnost nejlépe popsatelná.

Tagy článku