Sobotka není jediný. S hackery mají problémy i zahraniční politici.

Sobotka není jediný. S hackery mají problémy i zahraniční politici.
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
06 / 01 / 2016, 07:30

Agentura ČTK zveřejnila některé případy napadení soukromých emailových schránek světových politiků.

Hackeři prolomili soukromou emailovou schránku českého premiéra Bohuslava Sobotky a stáhli z ní desítky zpráv, ve kterých se řeší státní i soukromé záležitosti. Zveřejněná korespondence, na niž upozornil server lidovky.cz, se týká migrace, dřívějších koaličních jednání, prezidentské kampaně, výběru ředitele Českého rozhlasu, situace kolem české ropy v německých skladech, ale třeba také Sobotkovy osobní hypotéky. V dalších e-mailech se řeší zase interní záležitosti sociální demokracie, kauza Davida Ratha nebo dialog se sudetskými Němci.

Prolomit se do mailové schránky zřízené na Seznamu a podobných portálech je podle počítačového experta Václava Prokopiuse jednoduché. Právě do mailu na portálu Seznam.cz premiéra  se „vloupali“ hackeři a korespondenci z něj zveřejnili na extrémistickém webu. Zdroj:zpravy.idnes.cz

Pokud Sobotkův osobní e-mail obsahoval důležité či kontroverzní informace, může je kdokoliv zneužít k jeho vydírání, upozorňuje bezpečnostní expert a bývalý soudní znalec Jiří Nápravník. „Může to být nebezpečné a je tam velký prostor pro vydírání, pokud tam měl člověk nějaké hříchy. V nejmenším případě je to ostuda,“ tvrdí Nápravník. Zdroj: lidovky.cz

Praha 5. ledna (ČTK) - Výběr případů napadení soukromých mailů významných politiků ve světě a výběr dalších problémů spojených se soukromými maily vysoce postavených politiků:

  • V únoru 2013 ukradl počítačový pirát elektronickou poštu a fotografie patřící bývalému americkému prezidentovi Georgi Bushovi staršímu a jeho rodině. Na jedné fotografii, která se objevila na internetu, byl osmaosmdesátiletý Bush na lůžku v nemocnici, kde pobýval kvůli bronchitidě. Ukradené e-maily prý také obsahovaly adresy a podrobnosti o několika členech jeho rodiny.
  • Známý hacker Guccifer zveřejnil v srpnu 2013 detaily z milostné korespondence, kterou spolu vedli bývalý americký ministr zahraničí Colin Powell a rumunská politička Corina Cretuová. Dvojice se seznámila v době, kdy byl Powell šéfem americké diplomacie, a po léta udržovala poměrně intenzivní korespondenční vztah. Powell, který byl v té době 50 let ženatý, ale popřel, že by s Rumunkou měl poměr.
  • V září 2008 se na internetu objevily e-maily, rodinné fotografie a kontakty tehdejší kandidátky republikánů na úřad viceprezidenta a aljašské guvernérky Sarah Palinové. Vystavili je tam neznámí hackeři poté, co se nabourali do jejího soukromého e-mailu na serveru Yahoo. Kromě ztráty soukromí znamenal útok hackerů pro Palinovou další potíže - ukázalo se, že používala soukromý e-mail k pracovním záležitostem, což je podle amerického práva nepřípustné. Ačkoli některé zveřejněné zprávy byly soukromého charakteru, našly se mezi nimi i služební e-maily, jeden z nich byl například adresován kalifornskému guvernérovi Arnoldu Schwarzeneggerovi.
  • Hackerský útok na svoji osobní elektronickou poštu zaznamenal vloni v říjnu také šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan. Server WikiLeaks ten den uveřejnil několik dokumentů z Brennanovy osobní e-mailové schránky. Dokumenty prý pocházely z let 2007 až 2009, tedy z doby, než Brennan v březnu 2013 nastoupil do čela CIA. V první skupině dal server na internet mimo jiné krátkou zprávu, která pojednávala o věcech spojených s Íránem. Další dva zveřejněné materiály z roku 2008 se týkaly mučení. Jedním byla kopie návrhu zákona o omezeních výslechových metod, druhý dokument obsahoval seznam zakázaných praktik, jako je takzvaný waterboarding nebo fingované popravy. Případem se zabývá Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a úřad na ochranu prezidenta.
  • Problémy se soukromým mailem měli v poslední době i další politici. Asi nejznámějším případem z nedávné doby bylo využívání soukromého mailu k služebním účelům bývalou americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou, která je nyní vůdčí demokratickou kandidátkou na funkci prezidentky.
  • Clintonová vedla americkou diplomacii v letech 2009 až 2013 a po celou dobu používala soukromou adresu elektronické pošty. Podle právních expertů je použití soukromého e-mailu na pozici ministra možné pouze v nouzových případech. Clintonová čelila především ze strany republikánské opozice kritice za možné ohrožení národní bezpečnosti. Aféra, která vypukla loni na jaře, na čas snížila popularitu Clintonové v boji o prezidentský úřad. Clintonová se nakonec omluvila a její server nyní zkoumají experti FBI.
  • Podobnému skandálu čelil loni také kandidát na amerického prezidenta z řad republikánů a bývalý floridský guvernér Jeb Bush, který používal podle tisku jako guvernér soukromý e-mail k projednávání rozmístění vojáků, ochrany jaderných elektráren a dalších podobných témat. Podle poradců Bushe ale e-maily neobsahovaly žádné citlivé či tajné informace a mnoho faktů bylo údajně zveřejněno v tiskových zprávách. Bush také mnoho mailů zveřejnil nebo jsou volně přístupné.
  • Nedovolený postup loni praktikoval i ministr obrany Ashton Carter ve své kanceláři v Pentagonu. Carter nastoupil do úřadu loni v únoru a nejméně do května podle nejmenovaných činitelů Bílého domu používal svou soukromou adresu k vyřizování nespecifikovaných komunikací souvisejících s jeho funkcí. Činil tak i poté, co v březnu vypukla aféra Clintonové.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace