Soud potrestal Kramného 28 lety vězení za vraždu manželky a dcery

Soud potrestal Kramného 28 lety vězení za vraždu manželky a dcery
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Petr Kramný si za vraždu manželky a dcery na dovolené v Egyptě odpyká 28 let.
07 / 01 / 2016, 17:30

Petr Kramný si za vraždu manželky a dcery na dovolené v Egyptě odpyká 28 let. Obžaloba pro něj požadovala až třicetiletý trest. Kramný od začátku vinu odmítal, tvrdil, že žena i dcera zemřely na otravu jídlem

Ostrava 7. ledna (ČTK) - Sedmatřicetiletého Petra Kramného z Karviné potrestal dnes Krajský soud v Ostravě 28 lety vězení za vraždu. Senát ho uznal vinným, že v červenci 2013 během dovolené v Egyptě zabil elektrickým proudem svou šestatřicetiletou manželku a osmiletou dceru. Kramný také musí podle soudu zaplatit příbuzným své manželky celkem osm milionů korun.

Kramný od počátku vinu popíral, tvrdil, že celá rodina měla žaludeční problémy. Obhájkyně Jana Rejžková žádala, aby jejího klienta soud viny zprostil. Kramný už je téměř dva roky ve vazbě. Žalobce pro Kramného žádal výjimečný trest 30 let vězení.

Případ byl podle soudkyně Renaty Gilové specifický. "Místo činu nebylo na území ČR. Technici a kriminalisté neměli možnost prohlédnout místo činu a soudní lékaři neměli šanci provést prvotní pitvu. Přesto je senát přesvědčen, že se shromáždilo dostatek důkazů, aby mohl rozhodnout," řekla. Důkazy podle ní tvoří ucelený řetěz, jehož články na sebe navazují a podporují se. Není podle soudkyně proto pochyb o vině. Připustila, že chybí přímé důkazy. "Nic to nemění na závěru soudu. Není to ani nic neobvyklého. Není to první ani poslední případ, kdy je někdo usvědčen na základě nepřímých důkazů," uvedla.

Senát se přiklonil k verzi, že obžalovaný plánoval rozšířenou sebevraždu, ale k tomu, aby po usmrcení manželky a dcery zabil i sám sebe, pak nenašel odvahu. Na čin se podle soudu Kramný předem chystal a připravil si nezjištěný nástroj, kterým do těl svých blízkých přivedl elektrický proud. Soudkyně řekla, že senát o tom nemá pochyby.

K činu podle soudu dovedlo Kramného to, že nezvládl prohlubující se manželskou krizi. Žena se mu odcizila, například odmítala i intimní kontakt, a on se cítil ukřivděný a bál se, že ho manželka opustí. Dceru mohl zabít proto, že se obával, že nezvládne život bez rodičů.

Dobu, kdy oběti zemřely, se nepodařilo přesně určit. Mohlo se tak stát od večera 28. července až do večera následujícího dne. Poté, co manželku a dceru zabil, začal podle soudu Kramný konstruovat příběh o jejich možné otravě. Tomu přizpůsobil své další jednání, jež zahrnovalo i manipulaci s těly. Verzi o otravě podle soudkyně znalci vyvrátili, stejně tak to, že by oběti měly žaludeční problémy. Za vyloučenou považuje senát také možnost, že by elektřina mohla ženy zasáhnout nešťastnou náhodou.

Matka a dcera byly nalezeny mrtvé v hotelovém pokoji. Podle egyptských úřadů zemřely na následky dehydratace nebo otravy. Žádný jed ale tamní experti neobjevili. Egyptská policie nikoho neobvinila a Kramný se po třech měsících mohl vrátit do České republiky.

Těla však po převozu do Česka pitvali znalci z Ústavu soudního lékařství v Ostravě, kteří došli k závěru, že oběti zemřely po zásahu elektrickým proudem. V únoru 2014 proto policie Kramného obvinila a soud ho poslal do vazby. Podle oponentního znaleckého posudku, který si nechala vypracovat obhajoba, však nejpravděpodobnější příčinou smrti byla otrava. Soud si proto nechal vypracovat revizní posudek. Ten jako příčinu smrti určil jednoznačně zásah elektrickým proudem.

Tagy článku