Bezpečnostní rada projednala protiteroristický balíček

Bezpečnostní rada projednala protiteroristický balíček
Popisek: Ilustrační foto
19 / 01 / 2016, 08:45

Systém vyhlašování čtyř stupňů bezpečnostního ohrožení terorismem má občany informovat o aktuální úrovni teroristické hrozby.

Praha 19. ledna (ČTK) - Bezpečnostní rada státu (BRS) včera projednala bezpečnostní rizika související s migrací, otázky boje proti terorismu i protiteroristický balíček. Ten obsahuje legislativní i nelegislativní podněty, které mají pomoct při potírání terorismu. O výsledcích jednání večerního zasedání Bezpečnostní rady státu ČTK informovalo tiskové oddělení úřadu vlády.

Členové bezpečnostní rady se zabývali například hrozbami a riziky ve střednědobém a dlouhodobém horizontu a na to navazující otázkou auditu národní bezpečnosti. O ten loni v listopadu požádal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Cílem je v návaznosti na hrozby a rizika doporučit opatření k případnému zlepšování stavu bezpečnosti státu," uvedlo tiskové oddělení. Podle dřívějších informací, které ČTK poskytlo ministerstvo vnitra, by se měl materiál zabývat terorismem, migrací, domácím extremismem, ekonomickou stabilitou, energetickou nezávislostí nebo vlivem cizích mocností na českém území.

BRS projednala i takzvaný protiteroristický balíček, ve kterém jsou možnosti potírání terorismu. "Navrhované podněty budou po schválení materiálu vládou uloženy k dalšímu rozpracování a implementaci formou takzvaného akčního plánu," uvedl úřad vlády. Zahrnuje třeba systém vyhlašování čtyř stupňů bezpečnostního ohrožení terorismem. Občany má informovat o aktuální úrovni teroristické hrozby.

Na programu BRS dále byla struktura české armády, která určuje, kolik vojáků by Česko mělo mít. Materiál v návaznosti na nedávno schválenou Koncepci výstavby Armády České republiky do roku 2025 stanovuje organizační strukturu českého vojska.

Členové BRS projednali i strategii prevence kriminality v Česku do roku 2020 a vyhodnocení podobné strategie mezi lety 2012 až 2015. Prioritami pro další období jsou podle úřadu vlády třeba rozšíření možnosti působení dobrovolníků při zajišťování bezpečnosti, poskytování pomoci a poradenství obětem trestné činnosti nebo zaměření se na narůstající problém kriminální recidivy.

Dále bezpečnostní rada projednala situaci kolem sporu Správy státních hmotných rezerv se společností VIKTORIA GRUPPE AG nebo nákupem tisíců tun ropy do státních hmotných rezerv.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace