Autor fotografie: Lumír Němec|Popisek: Kurdské bojovnice
O Kurdistánu a kurdských bojových jednotkách.
Pokračování druhé části našeho miniseriálu.
Jsme ve městě Rumelan (Ramala) a evidentně nevědí, co přesně s námi mají dělat. Nejsou zvyklí na to, že někdo z Evropy přijede na návštěvu Rojava. Celou situaci ještě komplikuje probíhající ofenziva na jih od nás. Účelem této ofenzivy je obsazení jednoho klíčového města a tím přerušit hlavní zásobovací cestu ISIS z centra Sýrie do Mosulu. Bude-li ofenziva úspěšná, cesta zásobovací trasy se značně prodlouží a pozice ISIS v Iráku se zhorší.
Na ofenzivě se podílí nejenom YPG , ale i další spojenci, nejedná se ovšem o koaliční síly NATO. Jedná se o místní skupiny, které uzavřely koalici v boji proti ISIS, ačkoli za normálních okolností by spolu příliš nekomunikovali.
Během doby, kterou trávíme v luxusní kleci, se snažíme alespoň více porozumět zdejší situaci, jak politické tak vojenské. Jsme sem přizváni jako poradci a hlavně instruktoři, ale naše situace zde není jednoduchá.
Velitelství YPG si uvědomuje, že zavedení nové taktiky může ušetřit životy bojovníků, na druhou stranu jsou poměrně pyšní na vlastní taktiku boje. Obecně lze říci, že libovolný druh taktiky není špatný, pakliže za použitím této taktiky stojí úspěchy.
Kurdové jsou velmi flexibilní a taktiku přizpůsobují momentálním bojovým podmínkám. ISIS v současné době neprovádí skoro žádné útočné operace, ale snaží se zabezpečit obranu svých území. Toto zabezpečení spočívá hlavně v zaminování všech přístupových cest, kladení IED a posílání sebevražedných atentátníků. Jenom během včerejška podnikl tři sebevražedné útoky na vesnice blízko frontové linie a způsobili ztráty mezi civilním obyvatelstvem.
Kurdové se učí rychle, dokáží poměrně spolehlivě identifikovat sebevražedné vozidlo a soustředí na něj veškerou palbu tak jej zničili ještě dříve, než se přiblíží k jejich pozicím. Jako sebevražedné vozidla používá ISIS v podstatě cokoli. Od osobních vozidel, přes vozidla Humvee až po nákladní vozy naložené až deseti tunami trhaviny.
Přízrak smrti je všudypřítomný, každý den přichází zprávy o nových padlých bojovnících. Každého to zabolí, když slyší o smrti přítele, ale zdejší přístup k životu a smrti je odlišný od našeho. Smrt je zde součástí života, žijí ve válce a jsou smířeni s tím, že příští na řadě může být kdokoli. Na druhou stranu si svých padlých velmi váží a připomínka jejich památky je v podstatě na každém kroku.
Postupně se seznamuje se složením jejich ozbrojených oddílů, jak se rozlišují a jaké mají úkoly. Páteří ozbrojených složek jsou jednotky YPG a YPJ. YPG jsou mužské jednotky a YPJ jsou ženské jednotky. Jejich úkolem je přímý boj s nepřítelem ISIS, jsou nasazovány přímo na fontové linii. Pokud se jim podaří osvobodit nějakou oblast, tak po jednotkách YPG a YPJ nastupují jednotky Policie - Asayish. Jejich úkolem je nastolit a udržovat pořádek, pátrat po špionech ISIS a zabránit jim v páchání teroristické činnosti. Těmto policejním jednotkám pomáhají v zabezpečování pořádku jednotky domobrany, které se nazývají HPC.
Členem HPC je v Rojavě v podstatě každý, kdo není na frontě. S těmito muži se můžete nejčastěji setkat na kontrolních stanovištích ( check point) nebo při střežení objektů různého významu. Zajímavé je, že v těchto jednotkách domobrany můžete vidět nejenom Kurdy, ale i Araby, Jezídy. Na Rojavě lidé žijí opravdu pospolu, všichni bojují za stejnou věc a brání své domovy před teroristy.
Autor: Lumír Němec, bývalý náčelník speciálního oddělení SOG