EU ignoruje vraždění v Cizre a dál leze Erdoganovi do p….

EU ignoruje vraždění v Cizre a  dál leze Erdoganovi do p….
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Nejedná se o Berlín v roce 1945, ale turecké město Cirze v roce 2016
10 / 03 / 2016, 18:00

Masakr civilistů, který je dílem turecké vlády. Stejné vlády, která usiluje o bezvízový styk s EU a diktuje si podmínky pro přijímání uprchlíků.

V poslední době jsme si již zvykli na to, že média a politické špičky líčí Erdogana a jeho vládu jako korektního partnera k jednání. Nad stále zvyšujícími se požadavky Turecka zavíráme oči a snažíme se dojít k politické dohodě. To, že se nejedná o bilaterální dohodu, ale o jednostranný vyděračský akt ze strany Turecka, nad tím jenom mávneme rukou a tupě se usmíváme.

O tom, že Turecko stálo na počátku občanské války v Sýrii a z toho plynoucí uprchlické krize také příliš neřešíme. Není ale mlčení a zavírání očí k vraždění civilního obyvatelstva za hranou již příliš?

Cizre v roce 2016

Město Cizre se nachází na jihovýchodě Turecka, jeho obyvatelé, podotýkám, že se jedná o občany Turecka, čelí již více než dvouměsíčnímu obléhání ze strany turecké armády. Ve městě je vyhlášen zákaz vycházení a město je odříznuto od zásobování. Nejedná se o pouhé uzavření města, jedná se o vojenské útoky za použití dělostřelectva a tanků.

GOOGLE

Turci nařídili uzavření obchodů, pouze některé obchody s potravinami se daří udržet otevřené. Ulice města jsou pod neustálou dělostřeleckou nebo minometnou palbou, tak cesta pro chleba se může stát cestou „poslední“. Veškerá infrastruktura města je zničená, Turci cíleně demolují vodovodní řády a rozvodny elektrické energie, ve městě je nedostatek všech základních  potřeb a obyvatelé se ocitají na počátku katastrofy.

V posledních dnech turecká armáda zintenzivnila své útoky proti civilnímu obyvatelstvu. Těmto útokům padlo za oběť nebo bylo zraněno více než 170 civilistů včetně dětí a těhotných žen. Prof. Dr. Şebnem Korur Fincanci, generální sekretář organizace Human Rights Foundation of Turkey (TIHV), po návštěvě v Cizre prohlásil, že situace je zde horší než v Bosně v 90 letech a nazval toto vraždění pokusem o genocidu.

Tento masakr však není dílem teroristické organizace nebo bojovníků ISIS. Je to dílo turecké armády, za jejíž nasazení je odpovědná vláda. Je smutné, že Erdogan tyto jednotky nepoužívá v boji proti ISIS, ale cíleně je posílá vraždit vlastní obyvatelstvo, jehož jediným prohřeškem je to, že jsou kurdské národnosti.

Je smutné, když nás media neustále zásobují obrázky zubožených migrantů, stojících na makedonských hranicích, ale v rámci „ politické korektnosti“, jak je v současné době nazývána cenzura, nás o vraždění civilistů v Turecku neinformují.  Jedná se o tu samou zemi (Turecko), která si klade jako jeden z požadavků na řešení uprchlické krize, umožnění bezvízového styku s EU a jednání o vstupu do EU. Je tak docela dobře možné, že jedním z příštích členů EU bude země, která používá tanky a děla proti vlastnímu obyvatelstvu.

Autor: Lumír Němec, bývalý náčelník speciálního oddělení SOG

 

 

Tagy článku